Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca norma partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca norma partiala

Buna ziua!

Pentru concursul de angajare intr-o institutie publica, imi e este necesar un an vechime in munca.

Am depus la dosar 3 adeverinte de la angajatori, in total de peste 365 zile, dar toate acestea sunt cu norma partiala.

Institutia mi-a transmis faptul ca vechimea se calculeaza diferit pentru cei cu norma partiala, rezultand doar 5 luni de vechime, in loc de un an.

Cum se calculeaza vechimea in munca pentru contractele cu norma partiala?

Multumesc!
Despre ce perioada este vorba?
A: 03.12.2020 - 15.06.2021 -195 zile

B: 05.10.2021 - 10.11.2021 -37 zile

C: 17.02.2022 - 11.07.2022 (data eliberării adeverinței) -145 zile

Total: 377 zile
vechimea in munca la un salariat cu timp partial se calculeaza ca la un salariat cu norma intreaga.

Cornel Vasile a scris:

vechimea in munca la un salariat cu timp partial se calculeaza ca la un salariat cu norma intreaga.

Va rog frumos să-mi spuneti daca la fel se procedeaza si la pensie. Adica, daca muncesc cu jumatate de norma (asa este postul in organigrama), la vechimea pentru pensionare cu ce ma afecteaza? Am citit ca m-ar afecta doar la bani, insa aud tot felul de pareri si ma ingrijorez.
1. daca perioada este lucrata pana la 05 iulie 2005 :

art.103 C.mun.
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

2. daca perioada este lucrata dupa 05 iulie 2005 :
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.