Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibilitate reintoarcere in CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibilitate reintoarcere in CIC

Buna ziua,
Sunt in concediu ingrijire copil ce implineste 2 ani in ianuarie 2023.
Doresc sa ma intorc mai devreme la birou( in septembrie 2022), dar recent au avut loc niste restructurari subite, care au dus la concedieri. Si pot urma altele, nu se stie nimic concret.
Lucrez pentru o multinationala, dar am contract individual de munca in Romania.
Intrebarile mele de natura legala sunt:

1. Daca au loc restructurari la scurt timp dupa ce ma intorc la birou si mi se desfiinteaza locul de munca, exista posibilitatea de a reintra in CIC pana cand copilul implineste 1 an 11 luni?

2. Cele 6 luni de pastrare a jobului dupa reintoarcere din CIC se aplica si daca au loc restructurari de joburi?

Multumesc anticipat!
rarvat, utilizator
1. Daca au loc restructurari la scurt timp dupa ce reveniți la birou si vi se desfiinteaza locul de munca, exista posibilitatea de a reintra in CIC pana cand copilul implineste 1 an 11 luni.

2. Nu mai exista protecția de 6 luni de la revenirea din CCC
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, dacă va întoarceți mai devreme, beneficiați de un stimulent de inserție in valoare de 650 lei pana când copilul împlinește vârsta de 3 ani. In conformitate cu legislația in vigoare, pe perioada in care primiți stimulentul de inserție nu puteți fi concediată.
Nu, nu mai exista protectie 6 luni, exista 1 an ca acum toata lumea primeste stimulent :))

Cornel Vasile a scris:

1. Daca au loc restructurari la scurt timp dupa ce reveniți la birou si vi se desfiinteaza locul de munca, exista posibilitatea de a reintra in CIC pana cand copilul implineste 1 an 11 luni.

2. Nu mai exista protecția de 6 luni de la revenirea din CCC

Numai daca depune dosarul pentru acordarea lui ... nu il da nimeni din oficiu.
Nu cred ca e cineva care sa renunte la stimulent…

Cornel Vasile a scris:

Numai daca depune dosarul pentru acordarea lui ... nu il da nimeni din oficiu.