Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotie Buna seara ! Nu-mi vine a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotie Buna seara ! Nu-mi vine a crede ! La intocmirea actelor necesare ...

Buna seara ! Nu-mi vine a crede ! La intocmirea actelor necesare pensiei de urmas ,a unei cumnate , sa solicitat de catre casa de pensii ,pe langa certificatul de deces al sotului si actul de constatare a decesului . Persoana respectiva, a decedat in urma cu 10 ani , stiu ca actul de constatare al decesului ,a fost depus la institutia care a eliberat certificatul de deces ,la momentul respectiv. Nu gasesc logica ,odata ce exista act de deces al sotului . Va rog sa-mi spuneti ,ce ar trebuii facut . Multumesc anticipat !
H.G.257/2011
Art.76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
c) pentru pensia de urmaș:
– cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 8);
– actele menționate la lit. a), pentru cazurile în care susținătorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
– actele de stare civilă ale urmașilor și ale reprezentantului legal, după caz (original și copie);
– decizia medicală asupra capacității de muncă (original);
– decizia de pensie/talon de plată a pensiilor, pentru cazurile în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
– adeverința de studii, în cazul urmașilor copii în vârstă de peste 16 ani (original);
– actul doveditor al cauzei decesului, cu excepția situațiilor în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
– copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă;
– copie BP2 și copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală profesională.
(2) În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea în serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinării stagiului de cotizare și punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverințe eliberate, potrivit legii, în temeiul statelor de plată sau al altor documente doveditoare aflate în păstrarea structurilor militare/deținătoare de fonduri de arhivă.