Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasii urmat inregistrare sentinta divort spania in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasii urmat inregistrare sentinta divort spania in Romania.Certificat ...

pasii urmat inregistrare sentinta divort spania in Romania.Certificat casatorie transcris la primaria de domiciliu.
Daca este vorba despre un divort cu minori, hotararea trebuie recunoscuta de autoritatile romane printr un proces in instanta denumit exequator. E necesata sentinta tradusa si apostilata, cu mentiunea ramanerii definitive.

Daca sentinta de divort vizeaza strict desfacerea casatoriei, atunci ea poate fi inregistrata direct la starea civila.

Bună ziua,

Trebuie să vă adresați primăriei de la ultimul dumneavoastră domiciliu în România. Veți avea nevoie de sentința de divorț, actele dumneavoastră, precum și un certificat eliberat de instanța spaniolă, certificat emis în conformitate cu art. 39 din REGULAMENTUL (CE) NR. 2201/2003.
Îmi cer scuze, este vorba despre Regulamentul (UE) 2019/1111 al Consiliului din 25 iunie 2019 privind competența, recunoașterea și executarea hotărârilor în materie matrimonială și în materia răspunderii părintești și privind răpirea internațională de copii - v. Art. 30