avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare functie de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare functie de catre angajator

Buna ziua, angajatorul meu vrea sa imi schimbe functia din una de executie in una de conducere, dar eu nu am o functie de conducere (bugete, salarii, etc). Imi este clar ca e o gaselnita ca sa imi creasca perioada de preaviz la 45 de zile.
Ca angajat pot refuza schimbarea functiei?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 12 August 2022
cucooo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:19, 13 August 2022
Schimbarea functie se face doar prin Act aditional la CIM care trebuie semnat de catre angajat.
Daca nu doriti schimbarea functiei, nu semnati actul aditional .
Indepliniti condițiile pentru a ocupa acea funcție?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de preaviz in cazul demisiei sorin_oprea sorin_oprea Conform noilor reglementari din Codul Muncii, termenul de previz poate fi de [b]maxim (pe unele site-uri minim ?!?) 45 de zile lucratoare in cazul unei functii ... (vezi toată discuția)
Preaviz ciprianst ciprianst As dori ajutorul in rezolvarea corecta a urmatoarei probleme: - angajatorul a transmis un act aditional prin care se modifica perioada de preaviz in cazul ... (vezi toată discuția)
Demisie miruna_albu miruna_albu Va rog sa ma ajutati cu un raspuns; Termenul de preaviz din CIM-ul meu este \\"maximum 45 zile lucratoare\\" (am semnat ca Gheorghe); in Codul Muncii este ... (vezi toată discuția)