Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, as dori sa ma ajutati, va rog, tatal meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, as dori sa ma ajutati, va rog, tatal meu a decedat ...

Buna ziua, as dori sa ma ajutati, va rog, tatal meu a decedat de curand, casa si pamantul erau pe numele bunicii, eu as vrea sa fac o succesiune sau cum s-o numi, ca sa trecem casa si pamantul pe numele nostru, eu si inca o sora. Din partea tatei mai traieste o sora dar aceasta a primit, pamant, loc de casa, inainte de colectivizare, nu ar avea nici o treaba, sper.. Ceilalti frati sunt decedati, exista insa verisori. Intrebarea mea este, daca pot face eu acest lucru, ce presupune, in sensul, trebuie chemati toti verisorii, cum se procedeaza, si ce costuri ar fi pt mine?
Multumesc!
Mergeti la un notar cu actele ,certificat deces acte bunuri,titluri proprietate si o sa va lămurească notarul..Costurile le aflati tot de la notar in functie de valoarea bunurilor.