avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca cineva a fost angajata doar 6 luni, poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca cineva a fost angajata doar 6 luni, poate beneficia de concediu ...

Daca cineva a fost angajata doar 6 luni, poate beneficia de concediu de crestere a copilului,?
Ultima modificare: Luni, 22 August 2022
tzindirela, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 14:29, 22 August 2022
Da, daca indeplineste conditiile legale.

Ce ocupatie a avut in ultimii 2 ani?
A fost angajata cu jumatate de norma. Beneficiaza de indemnizatie?

Ionut.ion a scris:

Da, daca indeplineste conditiile legale.

Ce ocupatie a avut in ultimii 2 ani?

Gasiti aici informatiile
[ link extern ] /
Da, daca a fost angajata ( putea fi studenta, in somaj...).
Si indemnizatia se plateste in functie de venitul realizat si nu poate fi mai mica de vrea 1350 ( sau 1250 ca s-a tot schimbat legea...) si mai mare de 8500 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca gravida nu a lucrat 12 luni inainte de a naste, ... camypos camypos Buna ziua, Daca gravida nu a lucrat, 12 luni inainte de a naste, deci nu are dreptul la c.c.c., sotul poate solicita stimulentul de insertie, daca nici el nu ... (vezi toată discuția)
Eu sunt casnica. sotul meu daca e angajat cu jumatate de norma ... bonefeliza bonefeliza Eu sunt casnica. Sotul meu daca e angajat cu jumatate de norma sau un sfert de norma, mai poate bebeficia de banii pt concediu de crestere a copilului? (vezi toată discuția)
Concediu prenatal elenasergiu elenasergiu Buna ziua. Sunt insarcinata in 4 luni jumatate, iar peste 3 luni ar trebui sa beneficiez de concediu prenatal. Data fiind situtia actuala cu acest virus, ... (vezi toată discuția)