Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare succesiune: se poate cere anularea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare succesiune: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor ...

Întrebare: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor eliberat in 1991 după mama mea decedată în 1990 fara că ea sa fi avut ceva pe numele ei.Tata a decedat in 1975 și nu s-a deschis succesiune după el.E posibil ca un frate sa fi primit casa părintească după mamă?fara că ceilalți frați sa fie înștiințați? Mulțumesc.se poate anula? Sunt sanse chiar daca succesiunea s a făcut :. beton" cum zice fratele.
Dupa tata trebuia efectuata succesiunea si mostenitori erau mama si copiii. Deci mama avea ceva din mostenirea dupa sot. Fratele putea primi casa daca la succesiunea dupa tata, mama si un copil/ sau mai multi ar fi renuntat in favoarea unui frate.
Trebuie sa consultati un avocat specializat in mosteniri pentru a urma pasii necesari, daca doriti sa contestati succesiunea (care succesiune ?!), eventual proprietatea fratelui dvs care sustine ca este mostenitorul legal..
Va rog ,in anul 1991 după decesul mamei un frate a deschis succesiunea după mamă,ceilalți 3 frați n au participat la succes.nefiind anunțați iar notarul l a declarat unicul moștenitor prin neprezentarea celorlalți frați..In anul 2016 după decesul lui,fiul accepta moștenirea și vrea să deschida succesiunea ptr.a lua el proprietatea.noi am aflat abia acuma și vrem sa cerem anularea sau prin înțelegere la notar sa ne primim înapoi casa. E complicat dar poate mă ajutați.multumesc .

POPA GHEORGHE a scris:

Dupa tata trebuia efectuata succesiunea si mostenitori erau mama si copiii. Deci mama avea ceva din mostenirea dupa sot. Fratele putea primi casa daca la succesiunea dupa tata, mama si un copil/ sau mai multi ar fi renuntat in favoarea unui frate.
Trebuie sa consultati un avocat specializat in mosteniri pentru a urma pasii necesari, daca doriti sa contestati succesiunea (care succesiune ?!), eventual proprietatea fratelui dvs care sustine ca este mostenitorul legal..

Nu sunt avocat si nu va pot ajuta la demersuri. Contactati un avocat specializat, adresandu-va la Baroul de avocati din judetul dvs. sau dati clik pe butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate reprezenta in instanta si cu demersurile necesare.
Notarul trebuie sa prezinte dovada ca a anuntat toti mostenitorii pentru succesiune.
Problema ......sunt banii,avocații cer enorm de multi bani.cat nu face moștenirea.

POPA GHEORGHE a scris:

Nu sunt avocat si nu va pot ajuta la demersuri. Contactati un avocat specializat, adresandu-va la Baroul de avocati din judetul dvs. sau dati clik pe butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate reprezenta in instanta si cu demersurile necesare.
Notarul trebuie sa prezinte dovada ca a anuntat toti mostenitorii pentru succesiune.

Notarul nu trebuie sa prezinte nicio dovada. Nu e treaba lui sa facă investigații în familii.
Dacă moștenitorii declara ca sunt 4 frati și in realitate, ei sunt 7, este problema lor, nu a notarului.
Cine nu a fost declarat de rudele sale, nu are decât sa solicite în instanță anularea certificatului de moștenitor.