avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare succesiune: se poate cere anularea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare succesiune: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor ...

Întrebare: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor eliberat in 1991 după mama mea decedată în 1990 fara că ea sa fi avut ceva pe numele ei.Tata a decedat in 1975 și nu s-a deschis succesiune după el.E posibil ca un frate sa fi primit casa părintească după mamă?fara că ceilalți frați sa fie înștiințați? Mulțumesc.se poate anula? Sunt sanse chiar daca succesiunea s a făcut :. beton" cum zice fratele.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:39, 30 August 2022
Dupa tata trebuia efectuata succesiunea si mostenitori erau mama si copiii. Deci mama avea ceva din mostenirea dupa sot. Fratele putea primi casa daca la succesiunea dupa tata, mama si un copil/ sau mai multi ar fi renuntat in favoarea unui frate.
Trebuie sa consultati un avocat specializat in mosteniri pentru a urma pasii necesari, daca doriti sa contestati succesiunea (care succesiune ?!), eventual proprietatea fratelui dvs care sustine ca este mostenitorul legal..
Va rog ,in anul 1991 după decesul mamei un frate a deschis succesiunea după mamă,ceilalți 3 frați n au participat la succes.nefiind anunțați iar notarul l a declarat unicul moștenitor prin neprezentarea celorlalți frați..In anul 2016 după decesul lui,fiul accepta moștenirea și vrea să deschida succesiunea ptr.a lua el proprietatea.noi am aflat abia acuma și vrem sa cerem anularea sau prin înțelegere la notar sa ne primim înapoi casa. E complicat dar poate mă ajutați.multumesc .

POPA GHEORGHE a scris:

Dupa tata trebuia efectuata succesiunea si mostenitori erau mama si copiii. Deci mama avea ceva din mostenirea dupa sot. Fratele putea primi casa daca la succesiunea dupa tata, mama si un copil/ sau mai multi ar fi renuntat in favoarea unui frate.
Trebuie sa consultati un avocat specializat in mosteniri pentru a urma pasii necesari, daca doriti sa contestati succesiunea (care succesiune ?!), eventual proprietatea fratelui dvs care sustine ca este mostenitorul legal..

Nu sunt avocat si nu va pot ajuta la demersuri. Contactati un avocat specializat, adresandu-va la Baroul de avocati din judetul dvs. sau dati clik pe butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate reprezenta in instanta si cu demersurile necesare.
Notarul trebuie sa prezinte dovada ca a anuntat toti mostenitorii pentru succesiune.
Problema ......sunt banii,avocații cer enorm de multi bani.cat nu face moștenirea.

POPA GHEORGHE a scris:

Nu sunt avocat si nu va pot ajuta la demersuri. Contactati un avocat specializat, adresandu-va la Baroul de avocati din judetul dvs. sau dati clik pe butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila va poate reprezenta in instanta si cu demersurile necesare.
Notarul trebuie sa prezinte dovada ca a anuntat toti mostenitorii pentru succesiune.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarul nu trebuie sa prezinte nicio dovada. Nu e treaba lui sa facă investigații în familii.
Dacă moștenitorii declara ca sunt 4 frati și in realitate, ei sunt 7, este problema lor, nu a notarului.
Cine nu a fost declarat de rudele sale, nu are decât sa solicite în instanță anularea certificatului de moștenitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 ... olga2011 olga2011 va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 a decedat mama.o sora a deschis sucesiune dupa mama doar, si a castigat toata casa,ceilalti 2 ... (vezi toată discuția)
Rog să mă lămuriți, am o problema foarte ciudată olga2011 olga2011 rog să mă lămuriți,am o problema f \"ciudata\"e vb.de un certificat de moștenitor eliberat in 1991 după decesul mamei,tata a decedat in 1975.toate ... (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularea unui certificat ... olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularaea unu certificat de mostenitor[din anul 1991] de care am aflat acuma cu ocazia unui alt proces.suntem 5 frati ... (vezi toată discuția)