Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instruirea noului angajat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instruirea noului angajat

Mă interesează dacă e reglementată în vreo lege obligativitatea angajatorului de a asigura instruirea inițială a angajatului: prezentare ROI, Rof, fisa post, proceduri interne, organigrama, sisteme de management....sa ii fie prezentată organizația, persoanele ...
E ok că în prima zi sa intre direct in activitate, motivația fiind că nu a fost personal anterior și lucrurile au rămas nefăcute.
,...
marsta, utilizator
Normal ca este, nu ati auzit de codul muncii ?
Articolul 40
(2) Angajatorului îi revin, în principal, următoarele obligații:
a) să informeze salariații asupra condițiilor de muncă și asupra elementelor care privesc desfășurarea relațiilor de muncă;
...............................
Articolul 17
(3) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puțin următoarele elemente:
a) identitatea părților;
b) locul de muncă sau, în lipsa unui loc de muncă fix, posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri;
c) sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului;
d) funcția/ocupația conform specificației Clasificării ocupațiilor din România sau altor acte normative, precum și fișa postului, cu specificarea atribuțiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activității profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmează să își producă efectele;
h) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
i) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
j) condițiile de acordare a preavizului de către părțile contractante și durata acestuia;
k) salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum și periodicitatea plății salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normală a muncii, exprimată în ore/zi și ore/săptămână;
m) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condițiile de muncă ale salariatului;
n) durata perioadei de probă;
o) procedurile privind utilizarea semnăturii electronice, semnăturii electronice avansate și semnăturii electronice calificate.
[ link extern ]
Desigur că știu de Legea 53, trist e că angajatorul, instituție de stat prin managementul nepregătit, încalcă drepturile angajatului.
Nu e admisibil sa te pună în prima zi sa bâjbâi in organizarea haotică și să aștepte să te pliezi. și să ai eficienta.
Se explică de ce sta angajatul o lună și pleaca.
Nu am semnat decât CIM, SSM, SU.
Fisa postului la doua sapt, am cerut-o.
Mi s a răspuns că era publicată odată cu anunțul de angajare, E ok fara a fi semnată de angajat? Nu știu criteriile de evaluare, ROF, Roi- e datoria mea să le caut pe site ul instituției? Eu cred că ar fi trebuit sa mi se prezinte, sa se aplice un timp minim de prezentare a instituției