avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instruirea noului angajat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instruirea noului angajat

Mă interesează dacă e reglementată în vreo lege obligativitatea angajatorului de a asigura instruirea inițială a angajatului: prezentare ROI, Rof, fisa post, proceduri interne, organigrama, sisteme de management....sa ii fie prezentată organizația, persoanele ...
E ok că în prima zi sa intre direct in activitate, motivația fiind că nu a fost personal anterior și lucrurile au rămas nefăcute.
,...
Ultima modificare: Joi, 25 August 2022
marsta, utilizator
Cel mai recent răspuns: marsta , utilizator 20:51, 25 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal ca este, nu ati auzit de codul muncii ?
Articolul 40
(2) Angajatorului îi revin, în principal, următoarele obligații:
a) să informeze salariații asupra condițiilor de muncă și asupra elementelor care privesc desfășurarea relațiilor de muncă;
...............................
Articolul 17
(3) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puțin următoarele elemente:
a) identitatea părților;
b) locul de muncă sau, în lipsa unui loc de muncă fix, posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri;
c) sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului;
d) funcția/ocupația conform specificației Clasificării ocupațiilor din România sau altor acte normative, precum și fișa postului, cu specificarea atribuțiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activității profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmează să își producă efectele;
h) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
i) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
j) condițiile de acordare a preavizului de către părțile contractante și durata acestuia;
k) salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum și periodicitatea plății salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normală a muncii, exprimată în ore/zi și ore/săptămână;
m) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condițiile de muncă ale salariatului;
n) durata perioadei de probă;
o) procedurile privind utilizarea semnăturii electronice, semnăturii electronice avansate și semnăturii electronice calificate.
[ link extern ]
Desigur că știu de Legea 53, trist e că angajatorul, instituție de stat prin managementul nepregătit, încalcă drepturile angajatului.
Nu e admisibil sa te pună în prima zi sa bâjbâi in organizarea haotică și să aștepte să te pliezi. și să ai eficienta.
Se explică de ce sta angajatul o lună și pleaca.
Nu am semnat decât CIM, SSM, SU.
Fisa postului la doua sapt, am cerut-o.
Mi s a răspuns că era publicată odată cu anunțul de angajare, E ok fara a fi semnată de angajat? Nu știu criteriile de evaluare, ROF, Roi- e datoria mea să le caut pe site ul instituției? Eu cred că ar fi trebuit sa mi se prezinte, sa se aplice un timp minim de prezentare a instituției

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficii contract individual de munca mihai lupu mihai lupu Buna ziua. Am inteles ca noul cod al muncii specifica ca angajatorul trebuie sa treaca in CIM si eventualele beneficii salariale pe langa salariul ... (vezi toată discuția)
Acte necesare la angajare camelia visla camelia visla Buna ziua! As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru incheierea unui contract individual de munca. Mi-au fost cerute de catre angajator urmatoarele copii: ... (vezi toată discuția)
Criterii evaluare anymaryh anymaryh Buna seara! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : in firma se actualizeaza toate fisele de post cu acordul salariatilor, dar totodata vrem sa ... (vezi toată discuția)