Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul legal al unei persoane juridice , ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul legal al unei persoane juridice , persoana juridică ...

Administratorul legal al unei persoane juridice , persoana juridică ce are in proprietate pe firma bine-nțeles câteva apartamente intr un bloc , poate fi ales Ca președinte de bloc ?
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Conform disp L nr 196/2018 pot fi alese in functii de reprezentare ale asociatiei de proprietari numai persoanele care detin cumulativ calitatea de proprietar si de membru proprietar in imobil
Daca proprietarul bunului imobil este persoana juridica aceasta nu beneficiaza de facilitatea de a incheia acord de asociere cu asociatia de proprietari
Daca acea persoana juridica este membru al asociatiei, bineinteles ca poate fi ales presedinte orice persoana fizica pe care persoana juridica o desemneaza ca reprezentant. Legea 196/2018 nu interzice acest lucru.

Dragutu a scris:

Administratorul legal al unei persoane juridice , persoana juridică ce are in proprietate pe firma bine-nțeles câteva apartamente intr un bloc , poate fi ales Ca președinte de bloc ?

Ce înseamnă Disp L? Ca nu găsesc
Ce înseamnă Disp L

Inseamna dispozitiile legii nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Si care sunt acele Disp. L care arata ca o persoana juridica, membru al asociatiei de proprietari, nu poate fi presedinte de asociatie, prin reprezentant legal ? :)))