Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara de bunuri casate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara de bunuri casate

Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa dar da instructiuni ca marfa sa se duca direct in Egipt). Deci s-a facut o declaratie de export de catre Vama in care apare ca si beneficiar firma din Cehia iar destinatarul final firma din Egipt.
Intrebarea este urmatoarea: Sunt aceste livrari (din decembrie 2009 si ianuarie 2010) scutite de TVA sau nu?
Deliamustata, utilizator
Dupa pararea mea sunt scutite cu drept de deducere, DAR

1. Trebuie sa aveti numarul de inregistrare in scopuri TVA a clientului din Cehia;
2. Trebuie sa dovediti, ca bunul respectiv a parasit tara (CMR).