avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara de bunuri casate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara de bunuri casate

Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa dar da instructiuni ca marfa sa se duca direct in Egipt). Deci s-a facut o declaratie de export de catre Vama in care apare ca si beneficiar firma din Cehia iar destinatarul final firma din Egipt.
Intrebarea este urmatoarea: Sunt aceste livrari (din decembrie 2009 si ianuarie 2010) scutite de TVA sau nu?
Ultima modificare: Vineri, 26 Martie 2010
Deliamustata, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters77883 , utilizator 15:04, 19 Ianuarie 2010
Dupa pararea mea sunt scutite cu drept de deducere, DAR

1. Trebuie sa aveti numarul de inregistrare in scopuri TVA a clientului din Cehia;
2. Trebuie sa dovediti, ca bunul respectiv a parasit tara (CMR).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva Deliamustata Deliamustata Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa ... (vezi toată discuția)
Cmr-ul este obligatoriu pentru transportul de marfa intre tarile ue misstral misstral Daca trimit o marfa din Romania in Italia , avand ca document insotitor un aviz ,mai am nevoie si de CMR? Cum pot face dovada efectuarii transportului daca ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar doinalisandru doinalisandru O firma A din Ro cumpara de la o firma B din Austria. Firma fin Ro vinde unui client tot din Austria -C. Marfa pleaca de la B direct la C fara sa traca prin ... (vezi toată discuția)