avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună dimineața domnule Consilier juridic, am primit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună dimineața domnule Consilier juridic, am primit dimineață ...

Bună dimineața domnule Consilier juridic, am primit dimineață de la domnul director al școlii la care lucrez decizia de reducere a normei de lucru de la 1 la 0,5 normă începînd cu anul școlar 2022-2023.Aș dori să știu dacă este corectă din punct de vedere legal și în conformitate cu codul muncii! Menționez că decizia a fost luată fără acordul meu! Vă scriu în continuare decizia așa cu am primit-o:,, DECIZIA Nr 42/30.08.2022. Având în vedere prevederile : - art. 40 alin (1) lit a) și f) din Legea nr 53/2003-Codul muncii, republicat; - Deciziei nr 62/05.11.2020. - Contractului individual de muncă înregistrat în Revisal cu nr. 204/07.09.2020;Luînd în considerare : - Hotărârea Consiliului de administrație al Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara întrunit la data de 16.08.2022 privind reducerea cu 0,50 post nedidactic de șofer, începând cu anul școlar 2022-2023,ca urmare a neîncadrării unității de învățământ Școala Gimnazială,, Ion Buteanu"Buceș în bugetul cost standard/elev/preșcolar aprobat pentru anul școlar 2022; - rezultatele finale privind evaluarea performanțele profesionale ale conducătorilor auto, constituită în baza deciziei nr. 42/26.08.2022. În baza art. 22 din regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, aprobat prin O. M. E. nr. 4183/04.07.2022,cu modificările și completările ulterioare, DIRECTORUL ȘCOLII GIMNAZIALE,, ION BUTEANU"BUCEȘ PROF. BIRĂU IOAN DĂNUȚ, numit în baza deciziei Inspectoratului Județean Hunedoara, nr, 901/20.12.2021,DECIDE : Art. 1 Începând cu data de 05.09.2022 se modifică Contractul individual de muncă înregistrat în REVISAL cu nr. 204/07/09.2020,al domnului BRĂDEAN FLORIN IOAN, încheiat în baza Deciziei nr. 62/05.11.2020,prin reducerea normei de încadrare de la 1 normă-40 ore/săptămână la 0,50 normă-20 ore/săptămână, în conformitate cu art. 41 alin. (2),alin.(3) lit.e)și f) din legea nr. 53/2003-Codul muncii republicat. Art. 2 Compartimentele secretariat, salarizare - normarea, vor duce la îndeplinire prevederile prezentei. Art. 4 Prezenta decizie se înregistrează și se arhivează de către compartimentul secretariat al Școlii Gimnaziale,, Ion Buteanu"Buceș și se comunică persoanei. Art. 5 Împotriva prezentei decizii de reducere de normă, salariatul se poate adresa Tribunalului Hunedoara în termen de 45 de zile calendaristice de la comunicare! "semnată de domnul director! Aș dori să mai știu dacă să mă adresez instanței judecătorești sau să iau decizia ca legală și să mă conformez acesteia!Mai menționez că departajarea sa făcut între doi șoferi pe baza cumulului pensie-salariu(colegul meu e și pensionar) și cumulului normă întreagă cu 0,25 pe care o am eu la grădiniță ca îngrijitor, cel de-al treilea neintrând în calcul, el având doar norma întreagă de șofer! Evaluarea profesională a fost egală pentru toți trei 100 de puncte! Vă mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2022
Brădean Florin Ioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:51, 31 August 2022
Va puteți adresa Tribunalului Hunedoara în termen de 45 de zile calendaristice de la comunicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună dimineața,domnule consilier juridic referitor la ce vă ... Brădean Florin Ioan Brădean Florin Ioan Bună dimineața,domnule Consilier juridic referitor la ce vă întrebam săptămâna trecută cu privire la reducerea timpului de lucru la 0,5 din norma ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o interpretare legală ... carmen borbei carmen borbei Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o interpretare legală a unei prevederi din Metodologia mișcării personalului didactic 2022-2023, cap. X. art. 86, ... (vezi toată discuția)
Incadrare in munca HoriaB HoriaB Se mai poate beneficia de reducerea normei didactice in cazul in care se revine la catedra mai repede cu 1 an si in oras nu exista cresa? (vezi toată discuția)