avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Apt limitat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Apt limitat

Bună ziua.
Fiind clasat ca apt limitat, în prezent pensie anticipată parțial pot să mă angajez la privat fără a încălca vreo lege?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Claudiu 22 , utilizator 09:18, 28 Martie 2024
Ca să vă angajați, trebuie să renunțați la pensia anticipată, pentru că nu se poate cumula salariul cu pensia anticipată.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Puteți lucra cu jumate de normă, adică 4 ore, și să beneficiați de pensie de boală în gradul 3 de invaliditate.
Puteti sa va angajati, fara probleme … raspunsul oferit de administrator e este eronat … Ajutați-mă si dvs cu un răspuns :La pensionarea anticipată parțial (clasare apt limitat), militar, mai trebuie, obligat sa vin la revizuirea anuala? (ca la pensia de invaliditate?!) cu stimă!

RDoru a scris:

Bună ziua.
Fiind clasat ca apt limitat, în prezent pensie anticipată parțial pot să mă angajez la privat fără a încălca vreo lege?
Mulțumesc.

Deci, după cum v-am informat, pensia anticipată, sau anticipată parțială, nu se poate cumula cu salariul indiferent dacă este cu normă întreagă de 8 ore, sau cu 4 ore.

Cu pensia anticipată se poate cumula doar indemnizația de handicap.
Indemnizația de handicap (nu pensia) se poate cumula și cu salariul normă întreagă de 8 ore.
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2022
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipat parțială RDoru RDoru Bună . Am fost cadru militar, în urmă cu trei ani am fost declarat apt limitat, și pensionat anticipat parțial. Menționez că pe decizia de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipat partial dorutliliana dorutliliana Buna seara!Am iesit la pensie anticipat partial la varsta de 43 ani,dupa ce am activat 22 ani si 10 luni in MAI,conform legii 223\2015.Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)
Pensionar militar, ma pot angaja? liviudorel liviudorel Sunt pensionar militar;mai pot fi angajat cu carte de munca ?pensie 3200 ron.am 49 de ani apt din pct de vedere medical. (vezi toată discuția)