Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Apt limitat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Apt limitat

Bună ziua.
Fiind clasat ca apt limitat, în prezent pensie anticipată parțial pot să mă angajez la privat fără a încălca vreo lege?
Mulțumesc.
Ca să vă angajați, trebuie să renunțați la pensia anticipată, pentru că nu se poate cumula salariul cu pensia anticipată.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Puteți lucra cu jumate de normă, adică 4 ore, și să beneficiați de pensie de boală în gradul 3 de invaliditate.
Puteti sa va angajati, fara probleme … raspunsul oferit de administrator e este eronat … Ajutați-mă si dvs cu un răspuns :La pensionarea anticipată parțial (clasare apt limitat), militar, mai trebuie, obligat sa vin la revizuirea anuala? (ca la pensia de invaliditate?!) cu stimă!

RDoru a scris:

Bună ziua.
Fiind clasat ca apt limitat, în prezent pensie anticipată parțial pot să mă angajez la privat fără a încălca vreo lege?
Mulțumesc.

Deci, după cum v-am informat, pensia anticipată, sau anticipată parțială, nu se poate cumula cu salariul indiferent dacă este cu normă întreagă de 8 ore, sau cu 4 ore.

Cu pensia anticipată se poate cumula doar indemnizația de handicap.
Indemnizația de handicap (nu pensia) se poate cumula și cu salariul normă întreagă de 8 ore.
Dapix, utilizator