Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipat parțială
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipat parțială

Bună .
Am fost cadru militar, în urmă cu trei ani am fost declarat apt limitat, și pensionat anticipat parțial.
Menționez că pe decizia de pensionare e specificat pensie de serviciu _anticipat parțial.
Aș dori să știu dacă mă angajez la privat am acest drept fără a pierde pensia actuală care este și așa destul de mică.
Mulțumesc.
RDoru, utilizator
Buna ziua. Cu apt limitat va puteti angaja oriunde fara a pierde pensia de serviciu.
Ma puteti ajuta cu o informatie referitoare la faptul daca mai este necesara prezenta mea la revizuire anuala la comisia medico militara de la spitalul militar in cazul in care sunt declarat apt limitat si solicit incetare raporturi de munca cu drept la pensie de serviciu anticipata partiala?

Am fost cadru militar, în urmă cu trei ani am fost declarat apt limitat, și pensionat anticipat parțial.
Menționez că pe decizia de pensionare e specificat pensie de serviciu _anticipat parțial.
Aș dori să știu dacă mă angajez la privat am acest drept fără a pierde pensia actuală care este și așa destul de mică.
Mulțumesc.

pensiile militare de stat sunt reglementate de Legea nr.223/2015, act normativ care reglementeaza distinct acest aspect fata de prevederile Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii.
Instruire si testare SSM 5 modele de teste si instructiuni proprii SSM
Vezi AICI detalii

Astfel, facem precizarea ca potrivit art. 76 din Legea nr.223/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, in sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii militari care beneficiaza de pensie de serviciu;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii beneficiari ai unei pensii de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmas, prevazuti la art. 48 lit. a) si b).
Totodata, la art. 14 din legea precitata se reglementeaza ca in sistemul pensiilor militare de stat se acorda urmatoarele categorii de pensii:
a) pensia de serviciu;
b) pensia de invaliditate;
c) pensia de urmas,
iar in intelesul art 15 din aceeasi lege, pensia de serviciu poate fi:
a) pentru limita de varsta;
b) anticipata;
c) anticipata partiala.

Se observa astfel ca pensia anticipata partiala este reglementata la art. 18 ca pensie de serviciu, fiind distincta de pensia de invaliditate si cea de urmas.
Asa cum am mentionat, art. 76 sus-citat reglementeaza categoriile de persoane care pot cumula pensia obtinuta in sistemul militar cu veniturile pentru care asigurarea este obligatorie, iar din analiza dispozitiilor art. 15 observa ca pensia anticipata partiala este considerata tot pensie de serviciu.
In considerarea acestor aspecte, apreciem ca aceasta norma vizeaza strict ipoteza expres reglementata si stabileste tipurile de pensionari care pot cumula pensia in situatia data, respectiv in situatia in care acestia desfasoara activitati pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, cu veniturile astfel obtinute.
Prin urmare, intrucat la stabilirea dreptului de a cumula pensia de serviciu cu veniturile din salarii nu se face distinctie intre tipurile de pensie de serviciu, apreciem ca este permis cumulul pensiei anticipate partiale cu veniturile provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, respectiv din CIM in sectorul privat.

2. Totodata, in cuprinsul art. 72 din Legea nr.223/2015 nu este reglementat ca si cauza de suspendare a platii pensiei anticipate partiala desfasurarea de catre titularul acesteia a unor activitati din care obtine venituri realizate din activitati dependente, cum sunt cele aferente activitatii desfasurate in baza unui CIM, asa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

In concluzie, norma nu poate fi extinsa la situatii nereglementate, caz in care apreciem ca in situatia expusa dispozitiile art. 72 din Legea nr.223/2015 nu sunt incidente, pensia anticipata partiala nefiind suspendata ca urmare a cumularii cu veniturile obtinute din salarii.

Bună .
Am fost cadru militar, în urmă cu trei ani am fost declarat apt limitat, și pensionat anticipat parțial.
Menționez că pe decizia de pensionare e specificat pensie de serviciu _anticipat parțial.
Aș dori să știu dacă mă angajez la privat am acest drept fără a pierde pensia actuală care este și așa destul de mică.
Mulțumesc.