Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna! Am imprumutat un prieten cu peste 10 mii Eur (am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna! Am imprumutat un prieten cu peste 10 mii Eur (am luat imprumut ...

Buna! Am imprumutat un prieten cu peste 10 mii Eur (am luat imprumut bancar pt el) insa de aprox. 9 ani nu mi-a achitat datoria in valoare de 10 mii Eur. Este stabilit in Canada dar avem conversatii in care recunoaste datoria si promite ca va plati. De asemenea, la momentul imprumutului am incheiat un contract de imprumut (nu la notar). Cum as putea remedia situatia?
Buna ziua, trebuie studiate documentele pe care le detineti. In primul rand trebuie vazut contractul pentru a vedea daca va mai incadrati in termenul de prescriptie de 3 ani de a cere platat imprumutului. Conversatiile in functie de continutul lor pot avea sau nu caracter interuptiv al termenului de prescriptie. In orice caz, ar trebui sa incepeti demersurile repede si sa vedeti daca se mai poate face ceva intrucat si asa ati lasat foarte mult timp sa treaca si este posibil din aceasta cauza sa intampinari bariere legale in a va recupra imprumutul.
De regula, dreptul dvs de a mai solicita restituirea împrumutului se stinge în termen de 3 ani de la data la care era stabilita restituirea acestuia.
Trebuie văzut dacă termenul de prescriere a fost întrerupt sau prelungit.
Contactați un avocat și stabiliți împreună cu acesta, în urma actelor studiate, dacă mai aveți vreo șansă de castig la acest moment.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Mai pe scurt consultație la avocat și acțiune în instanta urgent...
Multumesc!