Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pe terenuri agricole vândute.e. Bună ziua! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pe terenuri agricole vândute.e. Bună ziua! Va rog să ...

Impozit pe terenuri agricole vândute.e.

Bună ziua!
Va rog să mă îndrumați în următoarea situatie cu care mă confrunt.
Soțul meu (decedat din anul 2013) a moștenit imediat după revoluție două terenuri agricole de la mama lui. În anul 2000 unul dintre ele a fost vândut cu act de vânzare cumpărare iar cel de-al doilea a fost vândut anul 2004 cu antecontract de vanzare-cumparare și imputernicita o persoană să se ocupe de restul formalităților.
În luna martie 2022 am găsit la cutia poștală o înștiințare de la Taxe și impozite cum că ar fi dator cu aproape 10000 lei reprezentând impozite și penalitati. Mentionez că din anul 2000 și până în prezent nu s-a primit niciodată vreo înștiințare în acest sens.Consider că din moment ce aceste terenuri au alți proprietari (de peste 20 de ani) nu mai era obligația soțului să plătească impozite.
Ce mă sfătuiți să fac? Mulțumesc.
Antecontractul nu e act de proprietate, ci doar o promisiune de vânzare.
Trebuia încheiat contractul de vânzare.
Iar cel din anul 2000...ați dus la Primarie o copie după contractul de vânzare? Cumpărătorul a declarat schimbarea proprietății?