Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte notariale

Cum pot afla dacă o persoană a încheiat în decursul vieții sale vreun act notarial, testament, ori orice alt document înregistrat la un notar?
Va prezentați cu un certificat de deces la orice birou notarial si solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL).
Rezultatul interogăriii va indica dacă persoana a lăsat vreun testament (nu și conținutul acestuia) si/sau a făcut o donație.
Pentru alte contracte, de vânzare/intretinere/renta viageră sau alte acte notariale, nu exista o Evidenta la nivel național.