Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS si CASS conf.OUG 16/2022
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS si CASS conf.OUG 16/2022

Cum se calculeaza CAS pentru un salariat cu CIM normal 8/zi, cu salariul minim 2550 in cazul in care angajatorul aplica intr-o luna prevederile OUG 132/2020 ( - reducere timp de lucru cu salariul platit in proportie de 75% pentru timpul nelucrat) ? Speta se poate incadra in extrasul de mai jos din Codul fiscal si sa platesti CAS si CASS la brutul rezultat?
Conform art. 146 alin. (5^6 si alin. (5^7) din Codul fiscal (articole introduse in Codul fiscal prin OG 16/2022):
Contributia de asigurari sociale datorata de catre persoanele fizice care obtin venituri din salarii sau asimilate salariilor, in baza unui contract individual de munca cu norma intreaga sau cu timp partial, calculata potrivit alin. (5), nu poate fi mai mica decat nivelul contributiei de asigurari sociale calculate prin aplicarea cotei prevazute la art. 138 lit. a), art. 138^1 alin. (1) si (2), art. 138^2 alin. (1) sau art. 138^3 alin. (1), dupa caz, asupra salariului de baza minim brut pe tara in vigoare in luna pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale, corespunzator numarului zilelor lucratoare din luna in care contractul a fost activ.

(5^7) Prevederile alin. (5^6) nu se aplica in cazul persoanelor fizice aflate in una dintre urmatoarele situatii:
c) sunt persoane cu dizabilitati sau alte categorii de persoane carora prin lege (OUG 132/2020 ?) li se recunoaste posibilitatea de a lucra mai putin de 8 ore pe zi;
se calculeaza la timpul lucrat ( la salariu realizat ) . Nu se aplica la salariul minim .