Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Problema paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Problema paternitatii

Buna ziua!
Eu și prietena mea, viitoarea soție suntem fericiții părinți ai unei fetite sănătoase. Copilul a fost conceput în timp ce soția se afla în proces de divorț. Divorțul s a finalizat la notar în ianuarie, fata s a născut în August, acum 3 săptămâni.
Am fost la evidenta populației însă nu am reușit sa i scoatem certificatul de naștere pe numele meu.
Ni s a oferit varianta de a obține o declarație din partea fostului soț pentru ca fata sa poată purta numele mamei și totodată nerecunoasterea copilului de către acesta.
Ce urmează după? Doresc ca fiica mea sa mi poarte numele.
Exista o asemenea declarație la notar cum ca el nu este tatăl?
Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere privind tăgaduirea paternității fata de fostul sot și pe cale de consecinta stabilirea paternității fata de dvs.
Nu se poate da acea de declarație la notar, cum ați fost îndrumat.
Cu cât deschideți procesul mai repede cu atât termenul de finalizare este mai mic și puteti obține certificatul de nastere al copilului.
Contactați un avocat care sa va explice în detaliu procedura.
Declaratie la notar prin care el declara ca este de-acord ca minorul sa nu i poarte numele pentru ca mai apoi noi sa putem scoate certif de nastere. Urmând sa continuam cu tagaduirea paternitatii

Avocat Neagu Elena a scris:

Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere privind tăgaduirea paternității fata de fostul sot și pe cale de consecinta stabilirea paternității fata de dvs.
Nu se poate da acea de declarație la notar, cum ați fost îndrumat.
Cu cât deschideți procesul mai repede cu atât termenul de finalizare este mai mic și puteti obține certificatul de nastere al copilului.
Contactați un avocat care sa va explice în detaliu procedura.

Declarație privind numele de familie al copilului( în cazul în care mama a revenit la numele anterior căsătoriei) se poate da.
Se emite un certificat de nastere în care fetita o sa îl aibă ca tata pe fostul sot al mamei iar numele de familie va fi numele mamei. Însă atat, nu și declarație de nerecunoaștere a copilului.
Inlaturarea paternității fostului sot se poate face doar pe calea instantei de judecata.
Am înțeles. Da, mama a revenit la numele anterior în urma divorțului. Tot ce dorim acum este sa i eliberam certificatul fara ca fata sa poarte numele fostului sot. Cat despre declarația de nerecunoastere, doamnele de la evidenta populației ne au îndrumat sa o facem spunând ca alte cupluri în situația noastră au făcut o și ca ar putea ajuta ulterior și la proces.

Avocat Neagu Elena a scris:

Declarație privind numele de familie al copilului( în cazul în care mama a revenit la numele anterior căsătoriei) se poate da.
Se emite un certificat de nastere în care fetita o sa îl aibă ca tata pe fostul sot al mamei iar numele de familie va fi numele mamei. Însă atat, nu și declarație de nerecunoaștere a copilului.
Inlaturarea paternității fostului sot se poate face doar pe calea instantei de judecata.

La proces decisiva va fi expertiza ADN. Cu acea declaratie cheltuiti bani in plus,

Scoateti certificat minorei daca fostul sot da declaratie sa poata beneficia de medic de familie, vaccinuri, alocatie (sa nu asteptati dupa instanta), Mama la randul ei de indemnizatie de crestere copil.

Ulterior demarati si tagada. Dupa ce ramane definitiva sentinta si se constata ca fostul sot al mamei nu este tatal minorei, va puteti recunoaste fiica,