Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ,sunt bunica paterna ,tatal este plecat in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ,sunt bunica paterna ,tatal este plecat in strainatate ...

Buna ziua ,sunt bunica paterna ,tatal este plecat in strainatate la munca ,Respectuos v as intreba in czul in care anunt autoritatea tutelara ce se va intampla cu copilul ? Si doar autoritatea tutelara de la domiciliul copilului ? ,pentru ca cei de la asistenta sociala din zona nici macar nu sau prezentat la fata locului sa faca ancheta sociala si spun asta pentru ca ,conditiile de trai nu sau schimbat in bine de la procesul de custodie
Ce doriti de fapt sa obtineti?
Noi am dori sa il luam ,sau cel putin mama sa respecte hotararea data de instanta ,adica sa il luman la domiciliul tatalui atunci cand are drept sa il ia ,cum sa stabilit prin lege .Minorul find foarte atasat de noi ..Ideal ar fi sa putem sa ii schimbam domiciliul copilului si la mama sa mearga de cate ori ea isi doreste sa il ia sau dupa cum dispune instanta ,Are 3 ani din care 1 an si 8 luni a stat cu ambii parinti si cu mine bunica paterna ,iar cu mama sta de un an si 4 luni timp in care in loc sa creasca armonios copilul are probleme de sanatate ,deficiente de comportamen ..La 3 ani daca cineva vorbeste cu el singurele cuvinte sunt ,,ma bate mami ,, nu pot sa cred ca la acesta varsta un copil stie sa minta .
Ca sa il puteti vedea e necesara o hotarare judecatoreasca daca mama se opune. Legal nu il puteti lua la dvs in timpul programului cu tatal atat timp cat tatal este plecat din tara.

Nu aveti calitate decat pt program de vizita si mai putin stabilire locuinta la dvs ca bunici.

Daca considerati ca minorul nu este ingrijit corespunzator sau sunt probleme de sanatate va puteti adresa protectiei copilului spre a initia o evaluare.
Multumesc frumos pentru raspun .Daca anunt Protectia copilului si va merege la domiciliu mamei si va constata conditile mizere ,stare de sanatate a minorului ,faptul ca el sta cu saptamanile doar cu o strabunica de 80 care nu aude si un bunica alcolic ,il va lua si il va duce intr un centru sau pot sa il iau eu ca bunica paterna ,tatal ne fiind in tara ?
Puteți cere un plasament la dumneavoastră, dar cel mai bine discutați la DGASPC.

Geo29 a scris:

Multumesc frumos pentru raspun .Daca anunt Protectia copilului si va merege la domiciliu mamei si va constata conditile mizere ,stare de sanatate a minorului ,faptul ca el sta cu saptamanile doar cu o strabunica de 80 care nu aude si un bunica alcolic ,il va lua si il va duce intr un centru sau pot sa il iau eu ca bunica paterna ,tatal ne fiind in tara ?