Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata lucrărilor după expirarea contractului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata lucrărilor după expirarea contractului

Sunt persoană juridică și am încheiat un contract de prestări servicii. Contractul s-a încheiat la termen, dar lucrările noastre , depuse în termenul de valabilitate al contractului, abia acum sunt avizate de instituția abilitată. Cum îmi pot primi banii pe lucrările finalizate după ce contractul s-a încheiat?
Buna ziua,
Atat timp cat societatea dvs si-a indeplinit obligatiile contractuale, cealalta partea avea obligatia corelativa sa achite serviciile obtinute. Faptul ca contractul a incetat prin ajungere la termen nu il exonereaza pe cumparator/beneficiar la plata serviciilor prestate de societatea dvs. In termenul de prescriptie societatea poate recupera sumele de bani care trebuiau achitate.
Buna ziua,

Cât timp lucrările au fost executate puteți solicita plata serviciilor prestate. In masura in care beneficiarul nu dorește sa achite aceste lucrări transmiteti o notificare și dacă nu se conformează plății sunteți îndreptățită sa formulați o acțiune in instanța.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Buna ziua,

Aveti posibilitatea ca, inainte de a actiona in instanta, sa trimiteti o notificare, prin care solicitati plata pretului, conform contractului perfectat.

Mă susține în acest sens vreun articol din lege?
Va sustin clauzele contractuale in primul rand, ati prestat obligatiile aveti dreptul la plata acestora.