Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? ...

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.
Aveti un fragment din legea circulatiei.
,,Cu privire la depășiri, se trece într-o clasă superioară de contravenţii încălcarea regulilor referitoare la efectuarea manevrei de depăşire (de la 580 lei - 725 lei la 870 lei - 1.160 lei amendă). Șoferii care depășesc pe linia continuă nu vor mai rămâne fără permis doar 30 de zile, ci 60 de zile.''
Vi se ia permisul doar dacă depășiți încălcând linia continuă. Altfel, dacă încălcați marcajul de linie continuă, fără a depăși veți fi doar amendat.

Alexa7322 a scris:

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.

Si cum este la o masina parcata, care blocheaza strada? Ma refer ca nu este depasire?

latka a scris:

Vi se ia permisul doar dacă depășiți încălcând linia continuă. Altfel, dacă încălcați marcajul de linie continuă, fără a depăși veți fi doar amendat.

Alexa7322 a scris:

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.

Dacă o mașină stationata neregulamentar vă obligă să o ocoliți încălcând linia continuă nu e contravenție.

Multumesc aveti legea unde scrie aia?

latka a scris:

Dacă o mașină stationata neregulamentar vă obligă să o ocoliți încălcând linia continuă nu e contravenție.