avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? ...

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:41, 17 Septembrie 2022
Aveti un fragment din legea circulatiei.
,,Cu privire la depășiri, se trece într-o clasă superioară de contravenţii încălcarea regulilor referitoare la efectuarea manevrei de depăşire (de la 580 lei - 725 lei la 870 lei - 1.160 lei amendă). Șoferii care depășesc pe linia continuă nu vor mai rămâne fără permis doar 30 de zile, ci 60 de zile.''
Vi se ia permisul doar dacă depășiți încălcând linia continuă. Altfel, dacă încălcați marcajul de linie continuă, fără a depăși veți fi doar amendat.

Alexa7322 a scris:

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.


Si cum este la o masina parcata, care blocheaza strada? Ma refer ca nu este depasire?

latka a scris:

Vi se ia permisul doar dacă depășiți încălcând linia continuă. Altfel, dacă încălcați marcajul de linie continuă, fără a depăși veți fi doar amendat.

Alexa7322 a scris:

Daca merg cu masina peste linia continua, mi se ia si permisul? Nu am deranjat pe nimeni, nu a fost accident si nu a fost intoarcere. Nu prea inteleg ce spune legea si fiecare spune altceva.
Va multumesc.




Dacă o mașină stationata neregulamentar vă obligă să o ocoliți încălcând linia continuă nu e contravenție.

Multumesc aveti legea unde scrie aia?

latka a scris:

Dacă o mașină stationata neregulamentar vă obligă să o ocoliți încălcând linia continuă nu e contravenție.

Alte discuții în legătură

Permis suspendat, depășire pe linie continuă TimisE TimisE Bună seara. Mi-a fost suspendat permisiul deoarece am depășit pe linie continuă un autovehicol ce era oprit. Șoferul stătea în mașină iar după ce am ... (vezi toată discuția)
Contestatie depasire neregulamentara. Gabriel9517 Gabriel9517 Ieri mi-a fost suspendat permisul pentru depasire neregulamentara. Intrasem in depasirea unui camion iar in fata lui era un logan alb cu numere de MAI. Am ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat 30 zile sau 3 luni Stefany1980 Stefany1980 Buna ziua. În ziua de sâmbătă 27 feb. 2010, mă deplasam împreună cu 3 membri ai familiei, pe un D E (drum pe care mă deplasez destul de des şi pe ... (vezi toată discuția)