Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat, depășire pe linie continuă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat, depășire pe linie continuă

Bună seara. Mi-a fost suspendat permisiul deoarece am depășit pe linie continuă un autovehicol ce era oprit. Șoferul stătea în mașină iar după ce am depășit s-a dat jos și a mers la non stop. În spatele meu era poliția.
Autovehicolul nu era parcat, nu era ieșit deloc de pe carosată, era pur și simplu oprit. Am făcut contestație și am primit înapoi permisul. Luna viitoare v-a fi audierea, și aș vrea să știu dacă o să rămân oricum fără permis având în vedere cele întâmplate. Mulțumesc
Ordonanța Guvernului numărul 1 din anul 2022, aduce modificări importante la OUG 195/2002, privind circulația pe drumurile publice,
Cu privire la depășiri, se trece într-o clasa superioara de contravenţii încalcarea regulilor referitoare la efectuarea manevrei de depasire (de la 580 lei - 725 lei la 870 lei - 1.160 lei amendă).
Șoferii care depasesc pe linia continua vor ramane fara permis 60 de zile.

Mulțumesc frumos pentru interes, dar nu consider că ați răspuns la întrebarea adresată în acest specific context.