avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am discutii cu o companie din Norvegia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am discutii cu o companie din Norvegia pentru un loc ...

Buna ziua!
Am discutii cu o companie din Norvegia pentru un loc de munca remote, part time, in domeniul HR/ angajare personal si desfasurare activitate pentru firma lor, din Norvegia.
Mentionez ca eu deja lucrez full time, 8 ore/zi pentru o alta firma, dar vreau si acest job, iar in viitor voi renunta la actualul loc de munca.

Care sunt variantele de a desfasura activitatea?
1, Sa isi deschida punct de lucru in RO?
2, Eu-viitor angajat, sa infiintez PFA sau SRL?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:35, 29 Septembrie 2022
Va pot angaja direct, cu clauza de telemunca.


Cornel Vasile a scris:

Va pot angaja direct, cu clauza de telemunca.



In cazul acesta taxele vor fi achitate in Norvegia, deși sunt rezidenta/locuiesc in Romania?

Care este regimul fiscal, ce implica pt mine, trebuie sa declar eu in RO veniturile?
Firma nu are sediu in Romania.

Mulțumesc!
Din cate stiu, există un tratat între România și Norvegia pentru evitarea acestei duble impozitări.
Si in cazul acesta, daca desfasor activitatea in telemunca, voi avea CIM pe firma lor, care are sediul in Norvegia si ma supun legislatiei de acolo?
Multumesc!
intr-adeavr, veti avea CIM pe firma lor, care are sediul in Norvegia si va supuneti legislatiei de acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna tuturor! de curand m-am mutat in norvegia cu locul de munca ... Andreea9806 Andreea9806 Buna tuturor! De curand m-am mutat in Norvegia cu locul de munca full time. Precizez ca in Romania am am avut 2 joburi, unul full time si unul part time. Part ... (vezi toată discuția)
Dublare control - medicina muncii nelubt nelubt Buna ziua, Sunt administrator la o firma de asistenta in brokeraj - cod CAEN 6622 - Activitati ale agentilor si broker-ilor de asigurari. Firma are 4 angajati ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie maternitate din doua tari katty_ro katty_ro Buna seara,.. as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a beneficia de indemnizatia pentru maternitate din doua tari contemporan in conditiile in care eu ... (vezi toată discuția)