Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragerea uzufructului viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragerea uzufructului viager

Cum se poate retrage dreptul de uzufruct viager?
Nu se poate anula dreptul la uzufruct viager. Este un drept pe viață.
Nu se poate retrage, uzufructuatul poate renunta la drept .
Uzufructul se stinge prin neuz dupa 10 ani .
Ce situație aveti?
Distruge casa sau?

gi-jane2 a scris:

Ce situație aveti?
Dreptul a fost constituit unuia dintre soti in timpul casatoriei, celalalt ramanand doar cu nuda proprietate. Cei doi au divortat, iar sotul uzufructuar se foloseste de acest drept pt a obtine cat mai mult la partaj
Neoficial.
aurora_oprescu2009, utilizator
E fals ce spuneți dvs. Nu-l ajută cu nimic dreptul la uzufruct viager să obțină o cotă mai mare la partaj.

Nu are nici o legatură partajul cu dreptul de uzufruct viager.
La partaj va primi doar atât cât i se cuvine.
Dapix, utilizator
Nu ati inteles exact situatia, dar mulțumesc!

Dapix a scris:

E fals ce spuneți dvs. Nu-l ajută cu nimic dreptul la uzufruct viager să obțină o cotă mai mare la partaj.

Nu are nici o legatură partajul cu dreptul de uzufruct viager.
La partaj va primi doar atât cât i se cuvine.