avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragerea uzufructului viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragerea uzufructului viager

Cum se poate retrage dreptul de uzufruct viager?
Nu se poate anula dreptul la uzufruct viager. Este un drept pe viață.
Nu se poate retrage, uzufructuatul poate renunta la drept .
Uzufructul se stinge prin neuz dupa 10 ani .
Ce situație aveti?
Distruge casa sau?

gi-jane2 a scris:

Ce situație aveti?
Dreptul a fost constituit unuia dintre soti in timpul casatoriei, celalalt ramanand doar cu nuda proprietate. Cei doi au divortat, iar sotul uzufructuar se foloseste de acest drept pt a obtine cat mai mult la partaj
Neoficial.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Septembrie 2022
aurora_oprescu2009, utilizator
E fals ce spuneți dvs. Nu-l ajută cu nimic dreptul la uzufruct viager să obțină o cotă mai mare la partaj.

Nu are nici o legatură partajul cu dreptul de uzufruct viager.
La partaj va primi doar atât cât i se cuvine.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Septembrie 2022
Dapix, utilizator
Nu ati inteles exact situatia, dar mulțumesc!

Dapix a scris:

E fals ce spuneți dvs. Nu-l ajută cu nimic dreptul la uzufruct viager să obțină o cotă mai mare la partaj.

Nu are nici o legatură partajul cu dreptul de uzufruct viager.
La partaj va primi doar atât cât i se cuvine.

Alte discuții în legătură

Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)
Titular proprietate cu interdictie Dafina M Dafina M Buna seara, Prietena mea vrea sa cumpere un apartament unde la titular proprietate figureaza o persoana si o alta persoana cu uzufruct viager. La notar, la ... (vezi toată discuția)
Anularea dreptului de uzufruct ally22chuchita ally22chuchita Buna ziua. Am cumparat un imobil cu bani donati de la mama si am acordat drept de uzufruct viager atat pentru mama cat si pentru sotul acesteia (nu este tatal ... (vezi toată discuția)