Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut când nu știi ...

Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut când nu știi dacă contorul de apa merge bine?Pe cine chem să îl verifice?Când am dat citirea apei mi s-a zis că valoarea contorului de apă e prea mica( 84 metri cubi, în șase ani de când stăm în apartament(doua persoane: copil/adult).Menționez că am fost și plecați cate o lună pe an și am mai făcut economie, dar nu exagerat( mașină de spălat merge de cel puțin 3-4 ori pe săptămână,).Eu nu mă pricep la lucrurile astea și nu înțeleg de ce nu mi s-a atras atenția până acum...Deci, pe cine chem să verifice contorul?Și cum e valoarea de 84 de metri cubi de apă?
Mai trebuie niște detalii, e contor debransament (stați la casa), e repartitor de costuri (stați la bloc)? În principiu îl puteți verifica dvs., cu un vas calibrat, de exemplu unul de vreo 10-20 de litri, eventual folosind comparativ și un cântar. Notați indexul pana la ultima valoare subunitara de litri, de pe apometru, înainte de a începe verificarea, cu apă închisă complet la toți consumatorii. Puneți un furtun de alimentare la un robinet și dați drumul la apă în acel vas de apă calibrat. Închideți robinetul când a ajuns la valoarea calibrat și citiți din nou indexul în litri. Faceți vvreo 3 determinări asa și calculați o medie la cele 3 umplerii. Ar trebui sa va iasă diferența între indecși, mediata, egala cu volumul calibrat, dacă apometrul e bun.

Nu avem de unde să știm dacă valoarea aia e buna sau nu, o familie de 2 persoane consuma cam 6-10 litri pe luna. Nu prea va încadrați la 6 ani, dar ăsta e relativ.

Dv evaluate consumul la perioada d e6 ani?
Concret lunar care este indexul ?
Daca aveti suspiciuni asupra starii tehnice a aparatului individual de contorizat consum utilitati,aveti dreptul sa solicitati verificarea tehnica a acestuia sau eventual sa il inlocuiti
Exista operatori economici autorizati in fiecare oras care se ocupa de verificarea tehnica a apometrelor
Cautati pe site si gasiti operator economic autorizat
Succes !
Scumpa doamna , 84 mc de apa inseamna 84.000 de litri . In 6 ani , adica 26.280 litri . Consumul mediu lunar ar fi 1,16 mc ceea ce este foarte putin . Adica 1166,66 litri . Numai masina de spalat utilizeaza cel putin 25% din total ( 3...4 spalari pe saptamana ) . Dusurile , baie in cada , spalatul pe maini , vase etc Eu as estima un consum mediu de cel putin 5 mc pe luna in situatia d-voastra .
muppetz, utilizator
Apometrele astea trebuie verificate periodic, că sunt niște aparate, care se pot strica. Cam la 5 ani o dată. E obligația dvs să aveți apometrele în bună stare de funcționare. Chemați pe cineva, cum vi s-a spus și mai sus, să le verifice, eventual după ce faceți verificarea cu un vas de 5-10 l, dacă nu se înregistrează corect cât a curs în vas. Mă miră că după 6 ani s-au sesizat la asociație că ar fi consumul mic. Dar în același timp, după cum stau lucrurile LA NOI la asociație, nu e imposibil un asemena consum. La noi sunt persoane care fac economie și care consumă o.5 mc- 1 mc/ pe lună. Asociația are dreptul să vină să verifice ea, pe chletuiala dvs, după câte știu și dacă îi permiteți să intre în casă.
caplimpede778899, utilizator
Și în cazul asta ce fac?Pe cine chem să verifice, să repare etc?Pe cineva avizat, mă refer.Cum se procedează în astfel de situații?

muppetz a scris:

Scumpa doamna , 84 mc de apa inseamna 84.000 de litri . In 6 ani , adica 26.280 litri . Consumul mediu lunar ar fi 1,16 mc ceea ce este foarte putin . Adica 1166,66 litri . Numai masina de spalat utilizeaza cel putin 25% din total ( 3...4 spalari pe saptamana ) . Dusurile , baie in cada , spalatul pe maini , vase etc Eu as estima un consum mediu de cel putin 5 mc pe luna in situatia d-voastra .