Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu firma ce mi-a montat repartitoarele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu firma ce mi-a montat repartitoarele

Bună ziua,

Vin si o cu o intrebare .
Recent mi-am montat repartitoare in apartament ( ma obliga lege că nu mi-as fi montat in veci eu fiind fanul sistemului de contorizare cu gigacalorimetre ) .
Firma care mi-a montat repartitoarele ( a montat in tot blocul ) nu mi-a dat un contract de vanazare a produselor , un contract de montaj , un certificat legal care sa aiba in curprins seria produselor ( repartitoare ) ți nici o garantie pentru lucrarea de montaj . De asemnena in loc de factura fiscala , eu achitind integral , am primit o chitanța ce cuprinde intreaga suma fara a se specifica ce reprezinta aceea suma ! Este legal sa procedeze asa ? Mie mi se pare ca in cazul lipsei facturii fiscale sau a bonului fiscal discutam de evaziune fiscala . Poate spune firma ce a montat ca clientul este asociatia de proprietari .atat timp cat asociatia de proprietari nu poate decide decat pentru spatiile care le administreaza - cele comune condominiului. Eu consider ca legal trebuia sa existe un contract intre mine si firma ce montat repartitoarele pentru vanzarea acestora si pentru montaj iar cu asociația de proprietari un contract pentru furnizarea serviciului de citire si calcul .
Cand s-au montat repartitoarele?
Va intreb pentru ca noua firma ne-a dat dupa ce s-a terminat montajul in tot blocul...a durat cam 2 luni. Unele facturi au fost pe asociatie, pentru cei care au ales plata in rate, si altele pe persoana fizica, pentru cei care au platit direct la firma.
Anuntati administratorul si presedintele ca vreti facturile.
vali m, utilizator
nu mi-a dat un contract de vanazare a produselor , un contract de montaj ,

Nu ati primit contract deoarece firma detine incheiat contract prestari servicii cu persoana juridica asociatia de proprietary
Executantul nu are posibilitatea sa va depuna bon fiscal deoarece el a achizitionat 100 de repartitoare de cost dintre care numai 6 a instalat la dv el a primit document justificativ pentru toate repartitoarele de la comerciant
mi se pare ca in cazul lipsei facturii fiscale sau a bonului fiscal discutam de evaziune fiscala .

Solicitati asociatiei de proprietari sa prezinte documentele justificative ale contractului de prestari servicii si daca nu exista depuse documentele la care faceti referire,atunci sunteti indreptatit sa aveti suspiciuni
Asociatia de proprietari se poate implica pentru instalare aparate individuale de contorizat utilitati,o data pentru a asigura instalarea de aparate identice aceiasi marca,generatie performante tehnice ,cat si pentru a asigura instalarea in intreg imobil intr-un timp scurt astfel incat sa nu oblige locatarii ,individual sa apeleze persoane fizice sau juridice care sa instaleze sisteme diferite de contorizat utilitati
legal trebuia sa existe un contract intre mine si firma ce montat repartitoarele pentru vanzarea acestora si pentru montaj iar cu asociația de proprietari un contract pentru furnizarea serviciului de citire si calcul .

Executantul a prestart serviciul de instalare aparate individuale in baza contractului incheiat cu persoana juridica asociatia de proprietari
Executantul instaleaza produsele care le-a achizitionat de la comerciant ,nu are cum sa va elibereze dv chitanta de vanzare aparat pentru ca nu are in obiectul de activitate comercializare astfel de aparate
Executantul cu asociatia de proprietari detine incheiat 2 raporturi juridice distincte unul de instalare aparate individuale si altul pentru citire si calcul consum lunar
ynocentta, utilizator