Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am o problema cu o agenție imobiliară. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am o problema cu o agenție imobiliară. Pe scurt: ...

Buna seara! Am o problema cu o agenție imobiliară. Pe scurt: Tatăl meu a construit un duplex, acesta a vândut o jumătate prin intermediul unei agenții imobiliare, fără probleme. La a doua jumătate a contactat o agenție imobiliară. Intr-o zi o agenta imobiliară l-a contactat pe tatăl meu care era plecat din localitate, acesta spunându-i ca vine cu un client la vizionare. Tatăl meu spunându-i ca este plecat si sa o lasă pe săptămâna următoare, luni. Doamna agenta a spus ca ar fi bine azi sa nu piardă “clientul”. Tatăl meu m-a sunat si m-a rugat sa merg sa-i deschid casa doamnei pentru a putea vedea “clientul”. Am ajuns acolo, doamna a venit fără clienta. S-a apucat sa facă poze si sa povestim, eu necunoscând prea multe detalii despre casa si construcții având 19 ani si nefiind in domeniu. La final aceasta mi-a spus ca asa zisul client nu mai vine….si ca are nevoie de o semnătura pe un contract. Eu nu am vrut sa l semnez. A vorbit cu tatăl meu la telefon cu mine de fata si i-a spus ca acest contract poate fi încheiat si de alte persoane in afara de proprietar adică pana si “afini de gradul 4”, spunând ca îl inchie pe numele meu si după ce ajunge tatăl meu o sa l modifice cu datele lui (sau face altul nou) nu prea am inteles….Motivând aceasta graba cu posibilitatea pierderii unui potențial client pana la reîntoarcerea tatălui meu. Ea știind foarte bine ca eu nu sunt proprietar. I am dat datele am semnat si aia a fost….Pana la urma tatăl meu a vândut prin intermediul lor, eu ne mai fiind contactat de către agentul imobiliar. Ma gândeam ca au modificat si etc, nepreocupandu-ma acest domeniu si ne când habar de chestii juridice. Eu apăream in contractul încheiat, dar peste tot a fost cu tatăl meu, si la notar si absolut peste tot. La final aceștia au emis o factura pe numele meu. Tatăl meu i-a rugat pe cei de la agenție sa modifice factura, ei nedorind acest lucru. Tatăl meu a insistat asupra acestui aspect. Răspunsul lor fiind unul negativ. Apoi am fost contactat eu si rugat sa plătesc factura. Eu le am explicat ceea ce le-a spus si tatăl meu. Le am spus ca si dacă vreau nu am de unde ca am 19 ani si nu lucrez. M-au amenințat cu plângeri penale pentru fals pentru etc. Ei situau foarte bine ca nu sunt eu propietarul ca nu mi-au prestat mie nici un serviciu, am rugat sa modifice factura si nu au dorit. Mi-au spus ca doar după plata. Pentru a evita anumite probleme in viitorul meu tatăl meu a platit cu 2 zile după “termen” așteptând modificarea facturii. Ei nu au modificat nici de acesta data factura, ba mai mult m-au dat in judecată pentru plata penalităților. Menționând ca nu am platit nimic, deși tatăl meu le-a virat toată suma datorata, exceptând penalități de 2% pentru cele doua zile întârziere. Și acum îmi cer plata prestării seviciilor + 100% penalitati, respectiv 3600+3600. Ce părere aveti? Oare am sa fiu obligat sa plătesc 7200 de€? Menționez ca tatăl meu a mai vândut prin agenții imobiliare si nu au fost situații de genul, nu am încercat o șmecherie cum crede lumea….Am șanse sa se ajungă pe parte penală? Nu mi doresc acest lucru…Va rog sa îmi dati un sfat, legat de problema mea. Va mulțumesc anticipat.
Kkk47, utilizator
Povestea e lunga pe scurt în nici un caz nu te pot acuza de o fapta penala vor sa te sperie.Angajati va av in procesul civil pt a va face apărările.Tatal tău nu trebuia sa plătească nimic fără sa discute cu un av dar asta e..
Buna ziua,

Off topic: Asta este ceva nou sincer in domeniul tepelor, si din acest motiv sper ca la un moment dat institutiiile statului isi vor face treaba si vor desfiinta firmele de intermedieri imobiliare si intermediere credite neautorizate aparute peste noapte, care au ca unic scop TEPELE!

On topic: Firma de intermedieri imobiliare ("agentia imobiliara") nu poate incheia un contract de reprezentare cu altcineva decat proprietarul decat in cazul in care reprezentantul proprietarului este imputernicit legal sa faca acest lucru.
Mergeti si discutati cu un avocat in cel mai scurt timp cum a spus si domnul Av. Niculescu pentru aparare si pentru recuperarea sumelor achitate.

O zi placuta!