avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Videointerfon la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Videointerfon la bloc

Buna ziua! Doresc sa instalez un interfon video de tip Google Nest Doorbell. Locuiesc la bloc si asta ar presupune ca va fi instalat in fata usii. Mentionez faptul ca inregistrarile nu pot fi pastrate mai mult de 3 ore, deci nu stiu daca se incadreaza in categoria de camera de supraveghere. Motivul pentru care doresc sa o instalez este impotriva vandalismului si pentru a fi anuntata daca cineva este la usa in lipsa mea. Ati putea sa ma ajutati cu detalii in privinta drepturilor GDPR? Din moment ce imaginile nu vor fi folosite, ci ar fi mai mult un vizor de la distanta. Multumesc.

Atasez si link-ul dispozitivului [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2022
hex_xeh, utilizator
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 00:21, 17 Noiembrie 2023
Nu puteti, e cu supraveghere continua si va inregistra proprietatile din raza sa de actiune, adica ale vecinilor. Regulile GDPR impun ca supravegherea video sa fie doar a proprietatii individuale, Chiar daca scopul e "nobil".
Despre aceste reguli gasiti pe site-ul autoritatii din Romania :[ link extern ] /
Elementul principal il reprezinta acela ca dv doriti instalare interfon in partea comuna de condominiu,respectiv in fata usii deci pe calea de access a persoanelor in imobilul de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede ca proprietarii nu pot schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietary
Instalarea de sisteme de preluare si stocare date cu caracter personal la bloc impune parcurgerea unei proceduri legal prevazute care implica acordul individual al tuturor locatarilor
Buna ziua. Am gasit raspunsul. Potrivit art.
2 alin. 2 lit. c) din Regulamentul (UE) 2016/679, acest act normativ european
nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal efectuate de către o
persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice.

Ca urmare, o sonerie nu se supune regulamentului. Multumesc
Mai cititi, sunt si alte aspecte.
"Cu alte cuvinte, românii pot folosi camere video fără să respecte prevederile GDPR numai dacă acestea sunt orientate exclusiv către propria casă și propriul teren. Dacă o cameră video este orientată în așa fel încât este vizibilă, fie și doar parțial, o proprietate vecină sau un spațiu public, atunci lucrurile se schimbă radical."
www.avocatnet.ro/articol_516...
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca fiecare dintre noi avem acele vizoare,arhaice, montate pe usile de la intrare. Daca ma uit pe vizor, vad de-a binele: doua usi, ale vecinilor, usa de la uscator si usa liftului...
Sigur, ma uit, interesat, cand ma intereseaza, da? Nu pelucrez, nu stochez imagini, nu le folosesc, dar, cu totul intamplator, vad cine vine pe palier, cine urca/coboara din lift. Pana acum, nu incalcam nicio lege!
Acum, iacata, au aparut aceste vizoare inteligente, marea majoritate a prietenilor mei au montate asfel de vizoare (eu inca nu am), pe usa de la intrare (din interior), unii au cate un display de marimea unei foi A4, imagine full HD, totul cu detector de prezenta/miscare, care mai aprinde si niste becuri pe-acolo. Totul pentru protectia casei, a bunurilor, a persoanelor - dar asta nu mai conteaza, da?
Maiculita, ce mai e si cu prelucrarea aceasta a datelor cu caracter personal , ne-am dat dreacu...

Alte discuții în legătură

cameră spion de supraveghere montată în vizorul ușii la bloc este legal ? olive75 olive75 Vecinul de la bloc și-a montat Cameră spion de supraveghere în vizorul ușii , este legal ?. Când vecinul de vizavi deschide ușa, filmează ce se petrece ... (vezi toată discuția)
Aprobari sonerie video giv giv Buna ziua. Vreau sa montez o sonerie care are sistem de comunicatie video-audio. Gen...vine omul la usa si apasa butonul. Soneria are o camera video care se ... (vezi toată discuția)
Este legal să fii înregistrat audio-vizual pe scara blocului? ... Teodoraa12 Teodoraa12 Este legal să fii înregistrat audio-vizual pe scara blocului? Presedintele blocului în care locuiesc a descis să amplaseze o cameră de luat vederi ... (vezi toată discuția)