Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Am fost în concediu pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Am fost în concediu pentru creșterea copilului pana ...

Bună ziua! Am fost în concediu pentru creștere copilului pana pe data de 25.09.2022, copilul având certificat pt handicap pana pe data de 21.09.2022.
Am reluat activitatea începând cu data de 26.09.2022.
1. Pot beneficia de stimulent de inserție
2. Dacă îmi schimb locul de muncă, pentru a beneficia de stimulent de inserție, pot sa am întrerupere între cele 2 job-uri( întrebarea este pentru situația mai sus menționată)
Va mulțumesc
Puteti beneficia de stimulent. Mergeți la AJPIS pentru a va spune ce acte trebuie sa depuneți.
Chiar dacă în acest moment, copilul nu are certificat de handicap, pot beneficia de stimulent ca am reluat activitatea?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de stimulent. Mergeți la AJPIS pentru a va spune ce acte trebuie sa depuneți.

Am primit lista cu documentele, dar am primit informația ca trebuie sa avem certificat de handicap valid, valabil pana la 4 ani. Sau ca nu trebuie sa am întrerupere între actualul job și noul job.

scufitza1989 a scris:

Chiar dacă în acest moment, copilul nu are certificat de handicap, pot beneficia de stimulent ca am reluat activitatea?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de stimulent. Mergeți la AJPIS pentru a va spune ce acte trebuie sa depuneți.

Stimulentul de inserție în cuantumul prevăzut de lege se acordă și în situația în care certificatul de încadrare în grad de handicap al copilului expiră după împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.
Ce se întâmplă în cazul în care va fi întrerupere între actualul job (la care am revenit din ccc ) și noul job?

Cornel Vasile a scris:

Stimulentul de inserție în cuantumul prevăzut de lege se acordă și în situația în care certificatul de încadrare în grad de handicap al copilului expiră după împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.