Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, Cum pot nota in Cartea Funciara sau ce alta ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, Cum pot nota in Cartea Funciara sau ce alta forma ...

Buna ziua,
Cum pot nota in Cartea Funciara sau ce alta forma de publicitate pot folosi pentru a face ca un contract de cumparare a unei uscatorii cu un trust de constructii din 1995 sa fie opozabil tertilor. Respectivul contract nu se gaseste in Cartea Funciara si pentru a vinde apartamentul este necesara inscrierea in Cartea Funciara deoarece est cerut de banca la care cumparatorul isi face credit. Apartamentul initial a fost dezmembrat in doua apartamente mai mici, iar cartea funciara initiala a fost inchisa. Apartamentul initial are cadastru si intabulare, dar acest contract nu a fost inscris. Inscrisul il am in original. Multumesc
Trebuie sa va intabulati dreptul de proprietate, in speta dezlipirea si apoi dreptul dvs
Bună ziua!
Trebuie înregistrat și contractul respectiv în cartea funciară după ce veți face cadastru cu un specialist!
Cadastrul a fost facut pe intreg apartamentul si parintii mei au intabulat si uscatoria in cartea funciara. Eu incerc acum dupa dezmembrarea apartamentului in doua mai mici ( apartamente cu doua camere) sa inregistrez contractul prin care s-a cumparat uscatoria de la trustul de constructii initial in anul 1991. Nu stiu sub ce forma sa fac acest demers. Multumesc
Apartamentul are cadastru si intabulare ( este intabulata si uscatoria cumparata in 1991). Am dezmembrat apartamentele si ele sunt intabulate in cartea funciara acum. Vreau sa intabulez contractul prin care uscatoria a fost cumpararata initial de la trustul de constructii! Cum pot face acest lucru( banca doreste acest act). Multumesc
Apelați la un cadastrist sa vă facă o schiță a uscătoriei respective și care să vă intabuleze dreptul de proprietate asupra uscătoriei respective.
Daca nu aveti un cadastrist va pot recomanda eu unul dacă sunteți din București.