Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plîngere CEDO Bună!Aș avea și eu o întrebare: ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plîngere CEDO Bună!Aș avea și eu o întrebare: dacă cîștig ...

Plîngere CEDO

Bună!Aș avea și eu o întrebare: dacă cîștig la CEDO procesul pentru nerespectarea dreptului la un proces echitabil referitor la o amenda contravențională, în situația în care amenda am plătit-o ,procesul l-am pierdut la instanțele naționale, dar am câștigat la CEDO,pot cere revizuirea cf art 509 alin1) pct 10 după publicarea în M.O. a hotărârii CEDO cu scopul de a a-mi recupera banii plătiți cu titlu de amendă ,cîtă vreme am câștigat procesul cu Statul Român și banii mei se află încă în visteria Statului,deci efectele deciziei definitive a instanțelor naționale încă se produc sau consecințele grave și eu am de suferit de pe urma acesteia ?Este acesta un motiv de revizuire dupa o hotărâre CEDO dată în avantajul meu?Spun consecințe grave ,pentru ca de banii aceia plătiți pe nedrept vreau să mă folosesc eu ,fiind ai mei . Mulțumesc anticipat!
danalida, utilizator
Da, aveți acest drept.
Dar am șanse de cîștig sau mă pot aștepta ca instanța să dea o soluție nefavorabilă ?Deci am șanse reale sa îmi primesc bănuții înapoi în urma revizuirii ? Mulțumesc din suflet!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, aveți acest drept.

danalida, utilizator
Depinde ce scrie în hotărârea CEDO.
Eu va cotez cu șanse căci ar trebui sa câștigați.
Mie mi se pare fabulos ca ați câștigat la CEDO.Nu se înțelege din postarea dvs dacă ați câștigat sau întrebați ipotetic dacă o sa câștigați ce variante interne aveți.Daca nu ați câștigaț si întrebați ipotetic sansa de a se judeca si câștiga la CEDO procesul dvs este probabil similara cu a câștiga premiul cel mare la loto..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
De ce exprimarea,vă citez:" similară cu a câștiga premiul cel mare la loto" în cazul plângerilor CEDO...?Fiți mai explicit, vă rog! Apropo,cazul Anghel contra României vă spune oareșceva...???Oameni simpli,nu?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mie mi se pare fabulos ca ați câștigat la CEDO.Nu se înțelege din postarea dvs dacă ați câștigat sau întrebați ipotetic dacă o sa câștigați ce variante interne aveți.Daca nu ați câștigaț si întrebați ipotetic sansa de a se judeca si câștiga la CEDO procesul dvs este probabil similara cu a câștiga premiul cel mare la loto..

danalida, utilizator