avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plîngere CEDO Bună!Aș avea și eu o întrebare: ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plîngere CEDO Bună!Aș avea și eu o întrebare: dacă cîștig ...

Plîngere CEDO





Bună!Aș avea și eu o întrebare: dacă cîștig la CEDO procesul pentru nerespectarea dreptului la un proces echitabil referitor la o amenda contravențională, în situația în care amenda am plătit-o ,procesul l-am pierdut la instanțele naționale, dar am câștigat la CEDO,pot cere revizuirea cf art 509 alin1) pct 10 după publicarea în M.O. a hotărârii CEDO cu scopul de a a-mi recupera banii plătiți cu titlu de amendă ,cîtă vreme am câștigat procesul cu Statul Român și banii mei se află încă în visteria Statului,deci efectele deciziei definitive a instanțelor naționale încă se produc sau consecințele grave și eu am de suferit de pe urma acesteia ?Este acesta un motiv de revizuire dupa o hotărâre CEDO dată în avantajul meu?Spun consecințe grave ,pentru ca de banii aceia plătiți pe nedrept vreau să mă folosesc eu ,fiind ai mei . Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
danalida, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 14:48, 22 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveți acest drept.
Dar am șanse de cîștig sau mă pot aștepta ca instanța să dea o soluție nefavorabilă ?Deci am șanse reale sa îmi primesc bănuții înapoi în urma revizuirii ? Mulțumesc din suflet!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, aveți acest drept.

Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
danalida, utilizator
Depinde ce scrie în hotărârea CEDO.
Eu va cotez cu șanse căci ar trebui sa câștigați.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mie mi se pare fabulos ca ați câștigat la CEDO.Nu se înțelege din postarea dvs dacă ați câștigat sau întrebați ipotetic dacă o sa câștigați ce variante interne aveți.Daca nu ați câștigaț si întrebați ipotetic sansa de a se judeca si câștiga la CEDO procesul dvs este probabil similara cu a câștiga premiul cel mare la loto..
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
De ce exprimarea,vă citez:" similară cu a câștiga premiul cel mare la loto" în cazul plângerilor CEDO...?Fiți mai explicit, vă rog! Apropo,cazul Anghel contra României vă spune oareșceva...???Oameni simpli,nu?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mie mi se pare fabulos ca ați câștigat la CEDO.Nu se înțelege din postarea dvs dacă ați câștigat sau întrebați ipotetic dacă o sa câștigați ce variante interne aveți.Daca nu ați câștigaț si întrebați ipotetic sansa de a se judeca si câștiga la CEDO procesul dvs este probabil similara cu a câștiga premiul cel mare la loto..

Ultima modificare: Marți, 4 Octombrie 2022
danalida, utilizator

Alte discuții în legătură

Actiune cedo alf99 alf99 In cadrul unui proces avut pe dreptul de proprietate asupra unui imobil, eu fiind cumparator pe baza legii 112 am cistigat definitiv si irevocabil la ICCJ, In ... (vezi toată discuția)
Cedo catalinalex1 catalinalex1 Buna ziua in 2016 am fost condamnat la 1 an 3 luni si 10 zile pentru operatiuni cu substante psihoactive si consum de droguri de risc respectiv cannabis. Ce ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca, cu drept de recurs - notificare de plata? Yna121 Yna121 Buna ziua, Am avut un proces la TNB: litigiu de munca. Instanta a solutionat procesul astfel: Admite contestatia Anuleaza decizia de concediere nr. ... (vezi toată discuția)