Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Ca societate dorim sa montam panouri fotovoltaice pe ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Ca societate dorim sa montam panouri fotovoltaice pe terenul ...

Ca societate dorim sa montam panouri fotovoltaice pe terenul societatii, nu pe cladire, cu o putere mica, sub 100kw, in vederea alimentarii proprii cu energie electrica, urmand a deveni prosumatori, Ne este necesara autorizatie de construire?
Buna ziua,

Conform legii, astfel de sisteme se pot executa fara autorizatie de construire, indiferent daca ele sunt instalate pe claidiri sau pe sol.

Potrivit Art. 11 din Legea nr. 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
(7)Se pot executa fără autorizaţie de construire:
f)montarea pe clădiri, anexe gospodăreşti şi pe sol a sistemelor fotovoltaice pentru producerea energiei electrice de către prosumatori aşa cum sunt ei definiţi la art. 2 lit. x1) din Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi/sau a panourilor solare pentru încălzirea sau prepararea apei calde pentru consumul casnic, cu înştiinţarea prealabilă a autorităţilor administraţiei publice locale şi cu respectarea legislaţiei în vigoare. Sistemele fotovoltaice şi/sau panourile solare vor fi susţinute de o structură formată din elemente constructive capabile să asigure stabilitatea întregului ansamblu şi să preia încărcările rezultate din greutatea proprie a acesteia şi a panourilor, precum şi cele rezultate din acţiunea vântului şi a depunerilor de zăpadă.

Totusi, va recomand sa anuntati administratia locala cu privire la instalarea acestor sisteme pentru a evita orice eventuale neintelegeri pe viitor.

Pentru eventuale lamuriri legate de acest subiect pe viitor, nu ezitati sa ma contactati.

O zi frumoasa!

Av. Samuel Micula
Cabinet de Avocat, Avocat
Buna ziua .
Aceeasi speta am avut-o si eu . Solicitati de la primarie un certificat de urbanism si vedeti exact ce avize sunt necesare, daca este nevoie de autorizatie de construire sau nu . In cazul nostru nu a fost nevoie de autorizatie de construire dar investitia trebuie notificata obligatoriu catre Agentia pentru protectia Mediului .
Multumim pentru raspuns.