avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu unele ...

Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu unele wirless,desi ale mele functioneaza.Doresc sa stiu dupa care lege pot fi trecut la pausal fara acordul meu?,asa cum am fost amenintat de firma Cagero si ce pot sa intreprind.
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 14:44, 28 Octombrie 2022
Dupa nici o lege, obligativitatea trecerii la cele wireless are ca termen 1 ianuarie 2027. Nu trebuie sa intreprindeti nimic, cereti doar firmei respective sa va arate temeiul legal al cererii lor. Si trimiteti-i la plimbare, daca va mai deranjeaza.
www.avocatnet.ro/articol_558...
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2022
latka, utilizator
virgiliuw@yahoo.com
Nu te vor trece in pausal, dar si dumneata, poate impreuna cu ceilalti vecini care nu ati trecut la wireless, trebuie sa declarati consumul (nr. de unitati) la sediul as prop. (citiri facute chiar in aceeasi zi cu cei care fac citirea wireless), care la randul ei le va comunica celor care fac citirile si prelucrarea datelor. Poate discutati ca cei de la administratie sa vina ei sa citeasca datele.
Acum, treaba este cam incurcata, deoarece chestiunea nu este ca la apometre... Ma refer ca in cazul repartitoarelor de costuri pentru determinarea costurilor cu incalzirea, toate repartitoarele trebuie sa fie la fel: aceeasi firma, acelasi model, acelasi soft... Din acest motiv zic ca nu-i simplu!
citirea repartitoarelor o fac,ca si anul trecut,prin mesaj watapp,la aceeasi firma,exact in perioada ceruta,dar problema este ca ei vor sa-si vanda marfa.
Regret ca o spun,dar raspunsul dvs.pare pertinent.Eu vreu sa stiu dpdv.legal,nu logic sau ...
virgiliuw@yahoo.com
Nu te vor trece in pausal, dar si dumneata, poate impreuna cu ceilalti vecini care nu ati trecut la wireless, trebuie sa declarati consumul (nr. de unitati) la sediul as prop. (citiri facute chiar in aceeasi zi cu cei care fac citirea wireless), care la randul ei le va comunica celor care fac citirile si prelucrarea datelor. Poate discutati ca cei de la administratie sa vina ei sa citeasca datele.
Acum, treaba este cam incurcata, deoarece chestiunea nu este ca la apometre...
Ma refer ca in cazul repartitoarelor de costuri pentru determinarea costurilor cu incalzirea, toate repartitoarele trebuie sa fie la fel: aceeasi firma, acelasi model, acelasi soft... Din acest motiv zic ca nu-i simplu!
Succes!

Alte discuții în legătură

Citire repartitoare Roger25 Roger25 Buna ziua, Am inteles de la administratorul de pe scara, ca fiecare apartament ar trebui sa dea 10 lei ca sa ni se citeasca repartitoarele, aceasta citire ... (vezi toată discuția)
Repartizare cota de plata incalzire la bloc cu repartitoare Neamtul2020 Neamtul2020 Tocmai ce s-a afisat intretinerea si am observat cu stupoare ca pentru apartamentul nostru de 3 camere avem de plata aproximativ 570 de lei pentru luna ... (vezi toată discuția)
Inlocuire repartitor Repartitorcaldura Repartitorcaldura Contractul de repartitoare este pe numele vechiului proprietar, nu al nostru-actualii proprietari. Noi nu suntem de acord cu ele, motiv pt care am renuntat la ... (vezi toată discuția)