Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu unele ...

Mi se impune obligatoriu inlocuirea repartitoarelor cu unele wirless,desi ale mele functioneaza.Doresc sa stiu dupa care lege pot fi trecut la pausal fara acordul meu?,asa cum am fost amenintat de firma Cagero si ce pot sa intreprind.
Dupa nici o lege, obligativitatea trecerii la cele wireless are ca termen 1 ianuarie 2027. Nu trebuie sa intreprindeti nimic, cereti doar firmei respective sa va arate temeiul legal al cererii lor. Si trimiteti-i la plimbare, daca va mai deranjeaza.
www.avocatnet.ro/articol_558...
latka, utilizator
virgiliuw@yahoo.com
Nu te vor trece in pausal, dar si dumneata, poate impreuna cu ceilalti vecini care nu ati trecut la wireless, trebuie sa declarati consumul (nr. de unitati) la sediul as prop. (citiri facute chiar in aceeasi zi cu cei care fac citirea wireless), care la randul ei le va comunica celor care fac citirile si prelucrarea datelor. Poate discutati ca cei de la administratie sa vina ei sa citeasca datele.
Acum, treaba este cam incurcata, deoarece chestiunea nu este ca la apometre... Ma refer ca in cazul repartitoarelor de costuri pentru determinarea costurilor cu incalzirea, toate repartitoarele trebuie sa fie la fel: aceeasi firma, acelasi model, acelasi soft... Din acest motiv zic ca nu-i simplu!
citirea repartitoarelor o fac,ca si anul trecut,prin mesaj watapp,la aceeasi firma,exact in perioada ceruta,dar problema este ca ei vor sa-si vanda marfa.
Regret ca o spun,dar raspunsul dvs.pare pertinent.Eu vreu sa stiu dpdv.legal,nu logic sau ...
virgiliuw@yahoo.com
Nu te vor trece in pausal, dar si dumneata, poate impreuna cu ceilalti vecini care nu ati trecut la wireless, trebuie sa declarati consumul (nr. de unitati) la sediul as prop. (citiri facute chiar in aceeasi zi cu cei care fac citirea wireless), care la randul ei le va comunica celor care fac citirile si prelucrarea datelor. Poate discutati ca cei de la administratie sa vina ei sa citeasca datele.
Acum, treaba este cam incurcata, deoarece chestiunea nu este ca la apometre...
Ma refer ca in cazul repartitoarelor de costuri pentru determinarea costurilor cu incalzirea, toate repartitoarele trebuie sa fie la fel: aceeasi firma, acelasi model, acelasi soft... Din acest motiv zic ca nu-i simplu!
Succes!