Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mentionez ca este vorba de o dezbatere de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mentionez ca este vorba de o dezbatere de mostenire ...

Buna ziua.
Mentionez ca este vorba de o dezbatere de mostenire a unui apartament care a ramas 1/2 sotiei ( divortati la momentul decesului) si doi copii care ar mosteni 1/2 din apartament ( partea sotului care a decedat).

Va rog sa-mi spuneti daca aceasta formulare este corecta intr-un act de dezbatere mostenire:

" Au acceptat mostenirea: X in calitate de fiu, in mod tacit, prin preluare de bunuri si acte de administrare, iar Y in calitate de fiica, conform Declaratiei de acceptare a mostenirii autentificata cu nr. 12345 de BNP AAA. "

De ce X preia bunuri si acte de administrare si Y conform Declaratiei de acceptare? Este vre-o diferenta?

Ce inseamna ca X preia bunul? Inseamna ca Y nu preia bunuri?
Ce reprezinta acte de administrare?

Multumesc.
ambii copii au acceptat mostenirea, unul tacit si unul expres. Vor imparti egal, nu e nimic in neregula.
gi-jane2, moderator