Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara!Tatăl meu este pensionat pe caz de boala ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara!Tatăl meu este pensionat pe caz de boala din anul ...

Bună seara!Tatăl meu este pensionat pe caz de boala din anul 2011,cu o vechime de 32 de ani și 10 luni.Perioada de pensie pe caz de boala se adaugă la vechime pentru putea ieși la pensie la vârsta actuala de 61 de ani?Mulțumesc anticipat!
Monica 15, utilizator
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Mulțumesc pentru răspuns,mai am un detaliu,din cei 32 de ani vechime ,11 sunt grupa a 2 a.Tot la 65 poate ieși?
Luna și anul nașterii.
Mai 1961
Femeie:Mai 1961 Mai 2023 62/0 32/2
-Femeie-limita de varsta la 58 ani si 4 luni.
-Barbat-limita de varsta l;a 61 ani si 4 luni.
Carp Mircea, utilizator