Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii - SSM este necesara la firme mici?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii - SSM este necesara la firme mici?

Protectia muncii - SSM

Buna ziua,
Am un SRL nou infiintat COD CAEN 6201, cu un angajat - pe mine - pe functia de programator. As dori sa stiu daca este necesar sa contractez un serviciu de SSM extern neaparat ?..
DEVEXPERTS, utilizator
Buna ziua!
Sunteti obligat sa aveti contract cu o firma de servicii PSI-SSM si cu un cabinet de medicina muncii.
Nu aveti 9 angajati, nu trebuie sa aveti lucrator desemnat cu activitati ssm, nu trebuie sa infiintati SIPP sau sa contactati un SEPP. Va autoinstruiti. Gasiti legislatia pe internet.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 9 (4) În cazul micro-întreprinderilor şi al întreprinderilor mici, în care se desfăşoară activităţi fără riscuri deosebite, angajatorul îşi poate asuma atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă pentru realizarea măsurilor prevăzute de prezenta lege, dacă are capacitatea necesară în domeniu.
Angajarea, inclusiv a dvs. se poate face in baza unei fise de aptitudine emisa de un medic specialist de medicina muncii avand in vedere riscurile profesionale identificate si evaluate pentru locul de munca pe care se doreste angajarea.
Buna ziua,
Daca angajatul meu isi desfasoara activitatea la domiciului sau am nevoie de PSI/SSM?
Instruirea ssm si psi-su este obligatorie chiar daca activitatea se desfasoara la domiciliu.
Domnule Popa Gheorghe, multumim pentru raspuns. Dar nu prea inteleg pe deplin raspunsul.
In conditiile in care administratorul firmei este si angajatul (nu mai exista alti angajati), dar administartorul nu are nici un studiu/curs in privinta protectiei muncii cum poate sa isi faca instructajul legal?
In cazul citat de mine mai este sau nu nevoie de SSM?
TECHAndrei, utilizator