Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii - SSM este necesara la firme mici?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii - SSM este necesara la firme mici?

Protectia muncii - SSM

Buna ziua,
Am un SRL nou infiintat COD CAEN 6201, cu un angajat - pe mine - pe functia de programator. As dori sa stiu daca este necesar sa contractez un serviciu de SSM extern neaparat ?..
DEVEXPERTS, utilizator
Administratorul firmei se autoinstruieste si preia activitatile legate de ssm pentru a respecta prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.9 (4) În cazul micro-întreprinderilor şi al întreprinderilor mici, în care se desfăşoară activităţi fără riscuri deosebite, angajatorul îşi poate asuma atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă pentru realizarea măsurilor prevăzute de prezenta lege, dacă are capacitatea necesară în domeniu.
Angajatorul poate urma un curs de pregatire in domeniul ssm de 40 de ore.