Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna dimineata, ma intereseaza sa aflu, daca ma poate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna dimineata, ma intereseaza sa aflu, daca ma poate ajuta cineva ...

Buna dimineata, ma intereseaza sa aflu, daca ma poate ajuta cineva va rog care este diferenta dintre Control judiciar si Arest domiciliar (cu bratara electronica la picior) . Multumesc anticipat
Măsura arestului la domiciliu constă în obligaţia impusă inculpatului, pe o perioadă determinată, de a nu părăsi imobilul unde locuieşte, fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza şi de a se supune unor restricţii stabilite de acesta.
În cazul arestului la domiciliu nici sa duceți gunoiul în afara locuinței nu aveți voie.
Este o forma de închisoare autoimpusa la domiciliu.

Controlul judiciar este o măsură preventiva mult mai lejera.

Scris din București 2022
Controlul judiciar nu este o măsură privativă de libertate, ci impune niște limitări ale libertății (de ex: nu aveți voie să părăsiți localitatea de domiciliu, trebuie să mergeți la anumite date la organele de poliție, trebuie să anunțați dacă vă schimbați domiciliul sau serviciul etc).