avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt angajata la o companie și în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt angajata la o companie și în curând se vor ...

Bună ziua! Sunt angajata la o companie și în curând se vor face disponibilizări deoarece au rămas fără contract de administrare., Suntem 12 angajați și vor sa ne concedieze individual fără a ne mai da salarii compensatorii conform contractului colectiv de munca ..Am facut cerere concediu fără plata ptr 2-3luni dar nu mi a fost aprobat.Mentionez ca în acest concediu fără plata intenționez a da proba de lucru la o alta firma ptr angajare .Am fost anunțați ca dacă lucram în alta parte ,se va desface contractul de munca fără salarii compensatorii.Este legal sa nu îmi acorde concediul fără plata pana la 3luni?va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:07, 11 Octombrie 2022
Limitarea concediului fără plată este un aspect care ar trebui să se prevada în contractul colectiv de munca aplicabil sau în regulamentul intern.

Cati salariati , in total, are societatea?
Compania are aproximativ 60 angajati,dar disponibilizați vor fi în prima transa 12 .
Este vorba despre concediere colectiva in cazul dvs.

Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului, a unui numar de cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati.

In speta, procedura de concediere difera fata de cea individuala.
Este vorba despre concediere colectiva in cazul dvs.

Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului, a unui numar de cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati.

In speta, procedura de concediere difera fata de cea individuala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva svisarinescu svisarinescu Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o informatie.Firma unde lucrez intentioneaza sa concedieze mai multi de 10 salariati , mentionez sunt 20 de salariati ... (vezi toată discuția)
Concedieri - urgent irinarauta irinarauta Buna ziua tuturor, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Sunt angajator si am un numar de personal de 200 de persoane. Sunt in situatia in care din ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva sau nu RAMONICI RAMONICI Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Societatea la care lucrez este nevoita sa faca concedieri. Daca se vor concedia 9 angajati cu art 65 alin 1 si 5 ... (vezi toată discuția)