avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna aferent concediului pt. ingrijirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna aferent concediului pt. ingrijirea copilului

Buna ziua,

De curand am aflat de la o mamica care s- a intors la lucru dupa ce a stat 1 an acasa cu copilul in concediu de crestere a copilului ca firma( multinationala) la care lucreaza a anuntat o ca are de luat 25 zile de concediu aferent anului in care a stat acasa cu copilul, deoarece se considera ca a lucrat acel an si conform legii ar avea dreptul.
Astfel ca, va rog sa mi spune ti daca si eu care o sa stau 2 ani cu copilul acasa am dreptul dupa intoarcere la serviciu la concediu de odihna aferent celor 2 ani de stat acasa.

Mentionez ca ma cautat si am dat peste urmatoarea lege la care cred ca s au referit cei de la acea multinationala Legea 7/2007 art. 18 alin 7

Potrivit art. 18 alin. (7) Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, astfel cum a fost modificată de Legea nr. 7/2007 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
aritim, utilizator
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 15:10, 20 Ianuarie 2010
Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Vechimea in munca este pentru continuitate necesara la somaj,pensie,sanatate ceea ce nu inseamna activitate prestat,e activitate suspendata.
aritim a scris:


Potrivit art. 18 alin. (7) Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, astfel cum a fost modificată de Legea nr. 7/2007 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.



Cf acestor prevederi daca la intoarcerea din CIC, deci dupa cei 2 ani, aveti vechimea in munca care sa va permita trecerea la o noua transa de zile de CO atunci veti beneficia de aceasta proportional cu timpul lucrat.
Ca sa exemplific:
- daca in CCM sunt prevazute transe de vechime intre care se acorda un anumit nr de zile de CO
si
- daca dvs ati avut o vechime de 4 ani careia ii corespundea un nr de 23 zile CO
la intoarcerea din CIC aveti o vechime de 6 ani careia ii corepunde un nr de 24 zile CO.
Concediul de odihna sa acorda proportional cu perioada lucrata in anul caledaristic corespunzator. (acesta este regula instituita de codul muncii, art. 140).
Adica pentru timpul nelucrat (suspendare contract, absente, concedii medicale), nu se acorda concediu de odihna, ori acesta se reduce proprotional cu timpul nelucrat intr-un an.

Este posibil ca, in anumite firme/unitati, sa fie stabilite reguli mai favorabile angajatilor, cum cred ca este cazul prietenei dvs. Aceste reguli mai favorabile se pot stabili prin regulamentele interne, prin contractele colective sau prin cele individuale de munca..., fara ca acest lucru sa le faca obligatorii si in alte firme.

Prevederile citate de dvs. din OUG 148, nu se refera la acordarea concediului de odihna. Singura lor aplicabilitate potentiala in acest caz a explicat-o perfect Clio.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand serval serval dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului cate zile de concediu am voie sami iau si cand? cum se calculeaza , zile libere dupa fiecare luna sau ... (vezi toată discuția)
Angajarorul refuza acordarea concediului de odihna la revenirea din cic Parvu Parvu Am revenit din CIC pe data de 16 aprilie 2008. Inainte de intrarea in concediul postnatal, 15.04.2008 si in CIC, 02.08.2006, am efectuat concediul de odihna ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna in timpul concediului prenatal pedro72 pedro72 Poate fi platit concediul de odihna neefectuat in timp ce salariatul este in concediu prenatal si urmeaza sa intre in concediu pentru cresterea si ingrijirea ... (vezi toată discuția)