Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Minim 1 salariat din 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Minim 1 salariat din 2023

Buna ziua,
Pentru a indeplini conditia de a avea minim 1 salariat ca micro din 2023 , se poate incheia un contract de mandat platit pentru administrator?
Eventual cateva argumente? de ce da sau de ce nu ?
Va multumesc.
da se poate .

Pentru ca asa zice Codul fiscal :

"ART 51(4) În sensul prezentului titlu, prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Condiția se consideră îndeplinită și în cazul microîntreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parțial dacă fracțiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;

b) au încheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, în cazul în care remunerația acestora este cel puțin la nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată ""