Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua - hotarare judecătorească pentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua - hotarare judecătorească pentru o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine in urmatoarea problema:
doresc sa actionez in judecata (dreptul comun) pentru ca instanta sa emita o hotarare jud. care sa tina loc de contract de vanzare o societate comerciala cu care prin mandatar persoana fizica am autentificat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare. In cererea de chemare in judecata cine trbuie sa fie paratii ...societatea comerciala evident dar mandatarul trebuie si el dat in judecata????
Buna ziua,

Calitatea de parat e detinuta de societatea comerciala, insa, in functie de sustinerile paratei din intampinare puteti solicita ulterior introducerea in cauza a mandatarului.

Actiunea se formuleaza in termen de 6 luni de la momentul la care trebuie incheiat contractul de vanzare-cumparare.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea