Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baiatul e in clasa a 12-a, are dreptul la alocatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baiatul e in clasa a 12-a, are dreptul la alocatie pentru copii?

B
Baiatul e in clasa 12 are dreptul la alocatie pentru copii ???
Da, am 1 copil care a implinit 18 ani iar scoala mi-a trimis 1 formular prin care am solicitat asta. Scoala a trimis actele mai departe pt toti copiii.

idStemmer@gmail.com a scris:

B
Baiatul e in clasa 12 are dreptul la alocatie pentru copii ???

da,atat timp cat urmeaza cursurile liceale !
trebuie depusa la secretariatul scolii cererea insotita de ci+ extras de cont pt virarea alocatiei;
scoala transmite documentele mai departe pentru plati.
,,Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii,
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.

Tinerii care au împlinit avărsta de 18 ani şi care urmează cursurile învătământului liceal sau profesional, organizate in condiţiile legii, se vor adresa unitaţilor şcolare pentru depunerea cererilor.,,
leonardy44, utilizator