avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baiatul e in clasa a 12-a, are dreptul la alocatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baiatul e in clasa a 12-a, are dreptul la alocatie pentru copii?

B
Baiatul e in clasa 12 are dreptul la alocatie pentru copii ???
Cel mai recent răspuns: leonardy44 , utilizator 13:27, 20 Octombrie 2022
Da, am 1 copil care a implinit 18 ani iar scoala mi-a trimis 1 formular prin care am solicitat asta. Scoala a trimis actele mai departe pt toti copiii.

idStemmer@gmail.com a scris:

B
Baiatul e in clasa 12 are dreptul la alocatie pentru copii ???

da,atat timp cat urmeaza cursurile liceale !
trebuie depusa la secretariatul scolii cererea insotita de ci+ extras de cont pt virarea alocatiei;
scoala transmite documentele mai departe pentru plati.
,,Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii,
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
...

Tinerii care au împlinit avărsta de 18 ani şi care urmează cursurile învătământului liceal sau profesional, organizate in condiţiile legii, se vor adresa unitaţilor şcolare pentru depunerea cererilor.,,
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2022
leonardy44, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia de stat dupa varsta de 18 ani (la studenti?) ContSters198982 ContSters198982 Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma informati daca, alocatia de stat se da si studentilor la zi sau doar daca inca sunt elevi dupa ce au implinit varsta de 18 ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat laur2013 laur2013 as dori lamurire privind legea 61/1993 republicata art.1 aln. 3 care cuprinde dreptul de alocatie dupa 18 ani in cazul in care urmezi cursurile scolare. am ... (vezi toată discuția)
Alocatia de stat dupa18 ani toadermarina toadermarina bunaziua. am un baiat care in aceasta luna implineste varsta de 18 ani si este in clasa a 10 fiindca la-m dat la scoala in clasa a 1 la varsta de 8 ani din ... (vezi toată discuția)