Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Bună ziua! În urma unui control ANAF al unei firme ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Bună ziua! În urma unui control ANAF al unei firme (pe 6 ani ...

Bună ziua! În urma unui control anaf al unei firme (pe 6 ani în urmă), aceștia au găsit marfă care a fost luată pe persoană fizică. Problema este că în cazul de față furnizorul este Metro Cash &Carry, iar TVA-ul de achiziție a fost deja plătit, au facturile cei de la Anaf cu lucrul acesta.... Atunci de ce, cei de la Anaf îi impun agentului încă o dată să plătească TVA la toată suma, la toată valoarea produsului, calculată cu un adaos mediu...?

Nu este ilegal? O parte din TVA a fost deja plătit către furnizor, în momentul achiziționării produselor de la acesta, acest lucru fiind dovedit prin facturi...

Ce se poate face în acest caz?
A recunoscut ca bagat marfa fara documente la vanzare, adica a recunoscut ca a vandut la negru?

usr22 a scris:

A recunoscut ca bagat marfa fara documente la vanzare, adica a recunoscut ca a vandut la negru?

Nu a recunoscut în scris, dar oricum va recunoaște, nu va mai recurge la minciună.

Problema e că cei de la Anaf îl pun să plătească și pentru bunurile care chiar au fost luate pt consum propriu, și e vorba de sume mari în 6 ani, având în vedere că s-au făcut cumpărături de acolo pt toată familia.

Chestia e că cei de la ANAF fac abuz de putere:
1. Declarau că nu îi mai vin să îi ,,penalizeze", pe cei care s-au îndreptat, dar de unde că firma de 2 ani de zile nu a mai vândut nimic la negru dar degeaba... Și culmea e că restul competitorilor înregistrează vânzare într-o lună cât noi într-o zi, cea ce bate destul de tare la ochi că acolo e marea evaziune, dar pe ei nu-i întreabă nimeni de sănătate, în schimb te ia la puricat tot pe tine care ai cărți de muncă, plătești impozite și taxe enorme...

2. Ei cer de plată TVA la toată valoarea, nu doar la adaosul comercial, cea ce e aberant având în vedere că e demonstrat că s-a plătit TVA, facturile fiind de la Metro

3. Nu au vrut să scadă de acolo cheltuielile personale, sub nicio formă.

Rușine ANAF, le e foame de bani și abuzează de niște legi prost făcute... Nici bine nu fac, că firma noastră plătea mai multe taxe și impozite decât toți la un loc, deși face bani pe sfert cât restul...

Sper ca măcar să realizeze și statul Român că prin ceea ce face acum, o să-i mai facă pe mulți să plece din țără...
Trebuie sa aveti factura pe firma ca sa puteti deduce, in baza documentelor de la anaf solicitati in scris catre metro sa storneze facturile emise gresit si sa le emita corect, adica pe numele societatii.....dupa care trebuie contestate sumele pentru a mai scapa de parte din accesori(partea proasta e ca costa -avocat, posibil expertiza, ). In cel mai rau caz deduceti tva-ul la data curenta, pentru ca metro va emite facturile corecatate cu data la care vor fi emise. Probabil va trebui sa puneti un pic de presiune pe cei de la metro ca sa le corecteze cat mai repede. Au incheiat pv si decizia de impunere? In ce judet se intampla asta?
Mai exista si alte metode legale de a scapa, dar costa ceva si alea, poate merita...depinde de ce suma a stabilit anaf si de ce mai aveti prin balanta contabila.
usr22, utilizator
In primul rand nu cred ca înțelegi cum funcționează TVA. Ai incasat TVA prin vanzarea la negru dar nu ai platit pentru ca tva a fost plătit de persoana fizica pe care s-a facturat. E normal ca ANAF sa te pună să-l plătești.
Daca ai un produs cumpărat cu 11.9 lei (10 lei plus 1.9 lei tva) si il vinzi cu 15 lei (12.6 lei plus 2.4 lei tva) rezultă ca ai incasat tva 2.4 lei si poti deduce 1.9 lei deci platesti 0.5 lei tva. In cazul de față prin evaziune ai incasat 2.4 lei tva dar nu ai platit cei 1.9lei pentru ca nu ai înregistrat facturile in contabilitate.

PS: ce bine ar fi daca ar pleca toti hotii din țară.

DanRo a scris:

In primul rand nu cred ca înțelegi cum funcționează TVA. Ai incasat TVA prin vanzarea la negru dar nu ai platit pentru ca tva a fost plătit de persoana fizica pe care s-a facturat. E normal ca ANAF sa te pună să-l plătești.
Daca ai un produs cumpărat cu 11.9 lei (10 lei plus 1.9 lei tva) si il vinzi cu 15 lei (12.6 lei plus 2.4 lei tva) rezultă ca ai incasat tva 2.4 lei si poti deduce 1.9 lei deci platesti 0.5 lei tva. In cazul de față prin evaziune ai incasat 2.4 lei tva dar nu ai platit cei 1.9lei pentru ca nu ai înregistrat facturile in contabilitate.

PS: ce bine ar fi daca ar pleca toti hotii din țară.

Stimate Domn, concurența noastră merge la negru complet + țiganii care vin toată ziua cu mașinile.... , iar nimeni nu a luat nicio măsură împotriva lor... Așa cum am spus, de 2 ani de zile sunt puse lucrurile la punct, cei de la ANAF nu au putut găsi nereguli la firmă sau neconcordanțe, așa că au atacat la persoană fizică... Nu cred că ai habar cum e ca tu să mergi cum trebuie, să te îndrepți, să plătești taxe și impozite unui stat care nu face nimic, iar pe ceilalți să nu-i controleze nimeni. Dă-ți și tu seama dacă e singurul magazin din comună care are plata cu cardul...

Iar referitor la TVA, poate nu înțeleg eu, dar e o prostie, trebuia plătită doar diferență, dar lăsând TVA-ul la o parte, faptul că nu au vrut să scadă cheltuielile personale, care chiar au fost multe, asta e toată treaba...

Nu a zis nimeni că nu am greșit sau vrem să pretindem altceva, doar că se putea rezolva altfel...

Dacă nu ai idee ce înseamnă să deții un business într-o astfel de piață nu mai vorbi...

Ca și firmă mică, nici măcar investiții nu poți face, pt că plafonul e la 500k euro... Trăiesc doar rechinii, și cei care fură la greu...

Nu declarase oare șeful ANAF că nu-i mai pedepsesc pe cei care s-au îndreptat, dar de unde? A, și știi ceva, restul concurenței, ei tot la negru merg, iar când li s-a spus celor de la ANAF acest lucru, nu-i interesează.

Eu înțeleg că legea este aceeași pentru toți, dar cei care au ,,relații", scapă...

+ Dacă ar închide magazinul ăsta, Statul nu ar avea de câștigat, ci de pierdut, pentru că restul ei oricum merg cum au mers, așa că nu mai ia Statul chiar niciun impozit, nicio taxă, nimic...

Dacă nu ai habar cât de greu e să deții un business în România nu te mai băga în discuție... Să mergi cu totul așa cum vor ei, tu mai rămâi cu aproape nimic, iar apoi nici nu poți concura cu cei care merg la negru...