Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Companie neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Companie neplatitoare de TVA

Buna ziua.
Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul.
Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA (stiu despre cei 35.000 euro), ce se intampla mai exact?!
In cazul in care firma nu este platitoare de TVA:
-Acesta ofera produsul spre vanzare clientului pers. fizica la un pret compus din pret achzitie (fara TVA) + adaosul firmei mele?
- Pe furnizorul meu nu il afecteaza cu nimic faptul ca eu sunt neplatitor de TVA si isi poate recupera TVA-ul)?
-Eu, la randul meu pot sa recuperez TVA-ul platit furnizorului?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
firma neplatitoare de tva ofera spre vanzare clientului persoana fizica un produs compus din pret de achizitie de la furnizor + tva inscris pe factura + adaos comercial
-de ex. 550 baza impozabila + 132 tva = 682 lei - pret furnizor
-adaos comercial = 30% - 205 lei
-pret vanzare catre client = 887 lei, din care tva catre stat = 0 lei

pe furnizor nu il afecteaza faptul ca dvs. nu sunteti platitor de tva, avand drept de deducere a taxei deduse pentru achizitiile sale

dvs. nu puteti recupera tva achitata furnizorului pentru ca la randul dvs. nu colectati tva de la clientul final, fiind neplatitor de tva nu aveti drept de deducere

daca ati fi platitor de tva:
-de ex. 550 baza impozabila + 132 tva = 682 lei - pret furnizor
-adaos comercial = 30% x 550 lei = 165 lei
-pret vanzare catre client = (550 + 165) x 24% = 715 + 172 = 887 lei
- tva de plata catre stat = tva colectata - tva deductibila = 172 - 132 = 40 lei
- diferenta dintre adaos comercial neplatitor si adaos comercial platitor = 205 - 165 = 40 lei, exact valoarea tva

Multumesc foarte mult pentru mesaj!
Totusi, din calculele DV, vreau sa ma lamuresc cu ceva pentru ca nu stiam ca asa se calculeaza:
Daca sunt platitor de TVA, atunci pret client = [(pret achizitie fara TVA) + adaos]*1,24 ?
Ex: Achizitionez un produs cu 10 RON (fara TVA).
Platesc in total pe factura furnizorului 12,4 RON
Pun adaos de 25%
Il vand clientului cu (10+2,5) * 1,24 = 15,5 RON
Ce insemna TVA de plata catre stat? Faptul ca dupa aceasta tranzactie mai trebuie sa dau la stat 0,6 RON?? (TVA colectat <3RON> - TVA deductibil <2,4RON>)
Profit inainte de impozit si fara sa luam in calcul alte cheltuieli = 15,5 (pret client) - 12,4 (pret total furnizor) - 0,6 (TVA de plata la stat) = 2,5 RON.
In cazul in care nu as fi platitor de TVA, profitul ar fi de 3,1.

Deci, in concluzie, este mai bine sa o declar neplatitoare de TVA?

Multumesc mult de ajutor!
Si, deci cei 0,6 RON as putea sa-i ofer drept reducere clientului, astfel obtinand un avantaj competitiv in fata concurentilor care sunt platitori de TVA.
daca nu aveti investitii majore astfel incat sa puteti deduce tva aferenta, e mai convenabil sa ramaneti neplatitor de tva, atata timp cat nu depasiti plafonul de 119.000 lei.