avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hartuire vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hartuire vecin

Buna ziua. Am si eu o problema cu vecinul care locuieste sub apartamentul tatalui meu.
Oricine ar locui acolo, vecinul de jos face reclamatii si remarci ca aude galagie. De o saptamana s-a mutat un chirias in acest apartament si deja am fost sunata de la asociatia de proprietari ca vecinul de jos a contactat-o pt a se plange ca aude zgomot.
La inceputul anului, nepoata mea, avand Covid, a stat o saptamana acolo si i s-a facut observatie din partea vecinului de jos ca o aude. In urma cu trei ani a stat un verisor de-al meu acolo si aceasi problema.
Tatal meu care e decedat de 4 ani, a avut aceesi problema cu el. Facuse chiar o psihoza si devenise paranoia. A fost internat la psihiatrie din pricina acestui vecin. Ii era foarte frica de el, Nu isi mai pregatea de mancare, nu mai vroia sa faca nimic din lucrurile casnice, lucruri firesti pe care fiecare din noi le facem in proprietatea noastra, de frica sa nu cumva sa faca galagie. Problemele mintale ala tatalui meu i-au fost declansate de acest vecin.
Este o problema extrem de delicata si nu stim ce putem face. In acel apartament nu poate sa stea nimeni. Deja ne simtim hartuiti. Va rog sa imi spuneti ce putem face in acest caz. Sa facem plangere la politie?
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: icostin66 , utilizator 16:40, 26 Octombrie 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce puteti face e sa nu il mai luati in seama.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1-In speta dv,asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa se implice ,deoarece in fapt este vorba despre litigiu intre locatari,or asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii commune de condominium
2-O varianta pentru solutionare ar fi sa asigurati izolarea fonica a apartamentului
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai de ce sa asigure izolare fonica? Ala poate sustine oricand ca se mai aude, ca adie vantul dinspre acel ap. Daca chiriasul foloseste casa cu buna credință si zgomotele sunt cele obisnuite, nu il luati in seama pe vecin..
Mai aveti varianta sa mergeti la el la usa si sa il intrebati cand are de gand sa se potoleasca? Duceti-i niste dopuri de urechi
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Beatrice,
initiatorul topicului are o multitudine de variante de la a ignora vecinul,,a formula plangere pentru hartuire sau declaratii calomnioase sau sa se mute
Posibil fie vecinul are o anumite sensibilitate,fie foarte posibil sa fie vorba despre imobil cu izolatie fonica deficitara,motiv pentru care am opinat ca pentru a indeparta situatiile neplacute sa asigure izolatia fonica a apartamentului
Sunt situatii si situatii
De regula este de preferat ca astfel de animozitati sa fie solutionate amiabil dar exista cazuri in care una dintre parti este evident sarita de pe fix si atunci toleranta si itelegerea la un moment dat dispar si te determina sa adopti masuri in consecinta
Mai exista si alte variante,mai putin ortodoxe....
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2022
ynocentta, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca "cea mai simpla moarte e moartea altuia" si ca si nervii dvs au o valoare, mai bine vindeti apartamentul si cumparati altul. O alta solutie ar fi ignorarea totala. Sa reclame vecinul prejudiciat la organele statului. Sau chiar cateodata inafara orelor de liniste incercati sa-i puneti niste muzica simfonica mai tare

Alte discuții în legătură

Vecinul de deasupra ma trezeste la ore inumane Roken Roken Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: In apartamentul de deasupra mea s-a mutat un chirias cu un program atipic, care se trezeste in fiecare ... (vezi toată discuția)
Probleme cu vecina annadode annadode Va rog frumos sa imi spune-ti si mie daca pot primi amenda in cazul in care vecina mea draga suna la politie fiindca copii mei in varsta de 2 si 3 ani mai fug ... (vezi toată discuția)
Vecini care șicanează , rog un sfat Ionelache Ionelache Am o vecină deasupra noastră cu 2 copii adolescenți care mă șicanează mai ales după ora 22:00-08:00 , adică bubuie , ciocane , tropăie trag scaunul ... (vezi toată discuția)