avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua. Am o nelamurire,..un srl neplatitor de tva ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua. Am o nelamurire,..un srl neplatitor de tva la infiintare,devine ...

Buna ziua.
Am o nelamurire,..un srl neplatitor de tva la infiintare,devine la 01.09.2022 platitor de tva prin depasire.Magazinul s a inchis, iar cu data de 01.09.2022 incep sa imi vina facturi de retur.Cum pot sa procedez cu facturile de retur?le introduc cu tva sau fara?trebuie sa depun 300 nu?
Cel mai recent răspuns: andreea_lazar , utilizator 21:23, 24 Octombrie 2022
daca facturile de retur sunt din perioada cand nu aveati cod de TVA se vor inregistra fara TVA , exact cum au fost primite initial.
va multumesc pentru raspuns.
facturile de retur sunt pentru stocul din perioada cand nu aveam cod de TVA.
am o singura factura pe data de 03.09.2022, de intrare, pe care o inregistrez cu tva nu?
Codul de TVA cu ce data este valabil ? cu 01.09.2022 ?
da.apare cu tva trimestrial de la 01.09.2022.
inregistrarile storno le fac cu tva sau fara tva?pana la 31.08.2022 am operat intrarile cu valoare totala.
lucrez in saga.nu stiu cum sa procedez sa fac ajustarile la final.
multumesc.
la 01.09.2022 pt marfa aflata in stoc aveti drept de ajustare a TVA si sa-l deduceti in primul decont .

Nota contabila 4426 = 371 - cu TVA la marfa aflata in stoc ( 19% sau cat aveti ).

Alte discuții în legătură

Ajustarea tva-ului la stocuri rox_ann07 rox_ann07 CUM SE FACE ACEASTA AJUSTARE...IN CE CONSTA? (vezi toată discuția)
Aplicare tva 9% la stoc MIV MIV la 01.09 am in stoc faina, sunt un magazine en-gros, pe care o am in evidente intrata cu 24% tva. la 31.08 am facut un inventar. cum trebuie sa procedez de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. incerc sa ma lamuresc de ceva timp...:srl devine platitor ... andreea_lazar andreea_lazar Buna ziua. Incerc sa ma lamuresc de ceva timp...:srl devine platitor cu 01.09.2022. de exemplu, pe data de 01.09.2022 am o factura de retur pentru marfa care ... (vezi toată discuția)