Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Unde se depun documentele pentru a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Unde se depun documentele pentru a beneficia de Subvenția ...

Buna ziua!
Unde se depun documentele pentru a beneficia de Subvenția pentru internii angajați?

Multumesc anticipat
Organizațiile-gazdă care, în termen de 60 de zile de la finalizarea programului de internship, încheie un contract individual de muncă cu persoana care a desfășurat programul de internship primesc, la cerere, din bugetul asigurărilor pentru șomaj, o primă de promovare a angajării în cuantum de 4.586 de lei pentru fiecare persoană astfel angajată, după îndeplinirea obligației de menținere a raporturilor de muncă pentru o perioadă neîntreruptă de cel puțin 24 de luni. Acordarea primei de promovare a angajării se realizează în limita fondurilor alocate cu această destinație.

Cererea se depune la agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă, în maximum 6 luni de la expirarea termenului de mai sus.