Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt proprietarii obligati sa faca dovada ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt proprietarii obligati sa faca dovada catre presedinte ...

Buna ziua,

Sunt proprietarii obligati sa faca dovada catre presedinte ca sunt proprietari in acte? Daca este sau nu obligatoriu aceasta actiune, scrisorile trimise prin posta cu continut declarat si confirmare de primire in cazul convocarii adunarilor generale se trimit la toate apartmentele chiar daca nu se stie care este proprietarul in acte?
Pentru evidenta asociatiei in cartea de imobil proprietarii trebuie sa prezinte copie dupa actul de proprietate. Pentru a sti cine locuieste efectiv, in imobil, o copie dupa contractul de inchiriere trebuie sa existe la asociatia de proprietari.
Documentele existente la asociatie pot fi verificate de catre politistul de proximitate.
Convocarea AG se afiseaza la toate scarile. Daca se trimit convocari scrise, acestea se trimit la proprietari, prin adrese cu confirmare de primire.
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile detin obligatia sa solicite inregistrarea in evidenta cartii de imobil a domiciliului in baza actelor de identitate si a documentului de achizitie bun imobil
Procedura de convocare adunare generala se realizeaza prin semnarea tabelului convocator si pentru proprietarii care nu sunt la domiciliu prin corespondenta postala cu confirmare de primire
daca nu se stie care este proprietarul in acte?

Asociatia de proprietari poate verifica proorietarul bunului imobil din cartea de imobil sau la administratia fiscala teritoriala
In cazul in care nu se cunoaste adresa unde locuieste un proprietar,se uziteaza informare in cotidian de larga circulatie care se anexeaza la PV al adunarii generale
Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare. Scrisoarea se trimite proprietarilor indiferent ca sunt membrii sau nu in asociatia de proprietari? Sau se trimite doar catre membrii? Conform art 47 din legea nr 196 /2018 se specifica doar "PRORIETARII". Si doar la reconvocare conform art. 48 se specifica "TOTI MEMBRII ASOCIATIEI DE PROPRIETARI"

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile detin obligatia sa solicite inregistrarea in evidenta cartii de imobil a domiciliului in baza actelor de identitate si a documentului de achizitie bun imobil
Procedura de convocare adunare generala se realizeaza prin semnarea tabelului convocator si pentru proprietarii care nu sunt la domiciliu prin corespondenta postala cu confirmare de primire
daca nu se stie care este proprietarul in acte?

Asociatia de proprietari poate verifica proorietarul bunului imobil din cartea de imobil sau la administratia fiscala teritoriala
In cazul in care nu se cunoaste adresa unde locuieste un proprietar,se uziteaza informare in cotidian de larga circulatie care se anexeaza la PV al adunarii generale

Proprietarii care nu sunt membrii ai asociatiei de proprietari pot fi informati de intrunirea adunarii generale, dar nu vor avea drept de vot.
@MARIUC,
Ai pus niste intrebari, dar drept sa va spun , nu am inteles ce ati vrea...
In Contractul de vanzare/cumparare a unei locuinte, se stipuleaza faptul ca cel care achizitioneaza locuinta, trebuie sa se prezinte la asociatia de care apartine imobilul, sa prezinte presedintelui/adminului documentul de proprietate, sa declare nr. persoanelor componente (in vechea legislatie se spunea sa lasati copii dupa aceste acte). Acum, nu mai trebuie depuse copii, dar tre' sa stai langa presedinte, cu actele pe birou, sa va noteze - nume, prenume, etc.
Gasiti ca este ceva exagerat?
Bun, cu privire la convocarea proprietarilor la AG:
Sunt mai multe aspecte in legislatie - Legea nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor.
Ar fi mult mai bine daca ai citi personal ceea ce prevede legea. Ceea ce este important este ca noul venit int-o asociatie, va deveni membru cu drepturi depline daca solicita acest lucru la asociatie - art. 17(7).
Daca nu sunteti membru al asociatiei, trebuie sa intelegeti ca nu aveti aceleasi drepturi ca si un membru, dar aveti aceleasi obligatii.
Asadar, daca se convoaca AG si nu sunteti membru, puteti participa, dar nu puteti participa la vot si nu va facei probleme, asociatia nu va va convoca. Daca cititi prev. L 196/2018, o sa intelegeti.
Mult succes!